Play Store Yorumlarına 24 Saat Filtresi Geldi!

Google, yanıltıcılığın önüne geçmek adına Play Store’da uygulamaların derecelendirme ve yorumlarının yayımlanmadan önce 24 saat beklemesine karar verdi.

Sahte yorumların son dönemlerde artması ve uygulamalara zarar vermesi üzerine yeterince çalışmadıkları gerekçesiyle İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu geçen sene Google ve Amazon’a soruşturma başlatmıştı. Esper geliştiricisi Mishaal Rahman, Play Store’un yeni uygulama inceleme politikasının duyurusunu keşfetti. Yapılan yorumların ve incelemelerin 24 saat bekleyip yayımlanması sayesinde Google geliştiricileri, yayımlanmadan önce yorumları okuyacak ve yorumlara yanıt verebilecek. Verilen süre sonunda ise hem yorum hem de geliştiriciler tarafından yoruma verilen yanıt yayınlanacak. Politikanın Android uygulamalarındaki sahte ya da şüpheli değerlendirmelerin tespit edilip önlenmesine yardımcı olması bekleniyor.

“Google, kullanıcıların derecelendirme ve yorumlarının Play Store’da paylaşım zamanı ve başkalarının görme zamanı arasında 24 saatlik bir gecikme uygulamasına gidiyor. Google, bu uygulamanın şüpheli yorum veya değerlendirme aktivitesinin azalmasına yardımcı olmak için yapıldığını söylüyor.”

Şirket, konuya ilişkin “Şüpheli puanları ve inceleme etkinliğini otomatik olarak algılamamıza izin vermek için kullanıcıların puan ve inceleme göndermesinden bu gönderilerin yayımlanmasına kadar yaklaşık 24 saatlik bir gecikme sunuyoruz. Bu dönemde, incelemeleri göndererek ve onlara yanıt vererek kullanıcılara yardımcı olabileceksiniz, ancak bunlar hemen herkese açık olmayacak.” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın