Android Cihazlar İçin Yeni Özellikler Yolda!

Google, 8 Eylül günü Apple’ın Airdrop’u gibi çalışan Nearby Share adlı özelliğine bir dizi güncelleme getirdi. Nearby Share, kullanıcıların Android cihazlar arasında dosya aktarmasına olanak tanıyan bir özellik. Gelen güncellemeler arasında ise kendi kendine paylaşım özelliği ve sesli uyarılar için yeniden tasarlanmış widget’lar, Google TV için sesli açıklamalar ve Google Meet’te canlı paylaşım yapabilmek var.

Nearby Share Kendi Kendine Paylaşım modu cihazlarınız arasında dosya aktarımı yapabilmenizi sağlayan yeni bir özellik. Aynı Google hesabıyla giriş yapılmış Android cihazlar kendi aralarında kolayca dosya aktarımı yapabilecek. Önceden kullanıcılar işleme başlamadan önce aktarımı onaylamadan paylaşım yapamıyordu. Yeni güncellemeyle ise aradaki onaylama işlemi kalkmış oldu. Google, resmî bir blog gönderisinde, kendi kendini paylaşma özelliğinin önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacağını yazdı.

Google Nearby Share

Google Drive widget’a ise Google Dokümanlar, Google Slaytlar ve Google E-Tablolar’a hızla erişebilmesi için üç yeni ana ekran düğmesi eklendi. Google Gboard klavyesi yeni güncellemelerle yazarken emoji önerebilecek. Google Meet’e de yeni güncellemeler geliyor. Android telefonlara ve tabletlere canlı paylaşım ve çoklu bağlantı özellikleri ile kullanıcıların aynı anda 100 kişiye kadar video izlemesine ve büyük bir grup görüşmesi sırasında belirli kişileri odaklanması için sabitlemesine olanak tanıyor.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın