/

Spotify, Çok Yakında Sesli Kitapları Test Etmeye Başlayacak

Spotify CFO’su Paul Vogel, müzik akışı platformunun sesli kitapları çok yakında test etmeye başlayacağını söyledi. Spotify yöneticisi, şirketin hem yerleşik pazarlarında hem de gelişmekte olan pazarlarda büyüme fırsatları gördüğü için ürün portföyünü genişletmeye devam etmeyi planladığını söyledi.

Vogel, sesli kitapların lansman zamanlaması ile ilgili olarak, “Yakın bir tarihte gün yüzüne çıkacak, ancak bunun sesli kitap özelinde yaptığımız son değişiklik veya geliştirme olmasını beklemeyin.” diyerek uygulamanın bu alana yatırım yapacağının altını çizdi. Şirketin podcast pazarına girişine benzer şekilde sesli kitap pazarına da akın edeceğini, şirketin kullanıcılara podcast’leri dinlemek için gelişmiş bir kullanıcı arayüzü sunabildiğini ve aynısını sesli kitaplar için de yapacağını açıkladı.

Vogel, “Podcast söz konusu olduğunda kullanıcı dostu bir deneyim sunduk. Sizin için daha iyi ve daha kolay bir arayüz yaratmadıkça, podcast’ler için kullandığınız diğer mecralardan Spotify’a geçmeniz için hiçbir neden yoktu. Gerçekten yenilik yapabileceğimiz ve farklı bir şeyler yaratabileceğimiz sesli kitaplarda da benzer fırsatlar olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Spotify, platformuna sesli kitap eklemenin ve Amazon’un Audible, Audiobooks.com, Scribd ve daha fazlasını içeren diğer sesli kitap oynatıcılara rakip olabilecek bir ortam yaratmanın birçok yolu olduğuna inanıyor. Vogel, Spotify’da sesli kitapların eklenmesini yayıncılar ve yazarlar için bir büyüme fırsatı olarak görüyor. Ayrıca yaklaşmakta lansmanı, genel olarak kitap ve sesli kitap pazarının büyümesine yardımcı olacak bir yol olarak görüyor.

Vogel’ın yorumları, Spotify’ın geçen yıl sesli kitap alanına yönelmesi sonucunda geldi. Geçen sonbaharda şirket, açıklanmayan bir meblağ karşılığında sesli kitap dağıtımcısı Findaway’i satın aldı. O sırada Spotify, Findaway’in ses endüstrisindeki yatırımlarını ise geliştirmeyi planladığını söyledi. Spotify’ın, formatı Ocak 2021’de “Frankenstein”, “Jane Eyre” ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli klasiklerle test etmeye başladığı için daha önce sesli kitaplara olan ilgisinin sinyallerini verdiğini belirtmekte fayda var. Ayrıca daha önce Daniel Radcliffe, David Beckham ve Dakota Fanning gibi ünlülerin anlattığı bölümlerin yer aldığı ilk “Harry Potter” kitabını da sunmuştu. Ek olarak şirket, Mayıs 2021’de kullanıcıların Storytel’deki sesli kitaplarına Spotify aracılığıyla ulaşabilmesi için ortaklık kurduklarını duyurmuştu.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın