//

Hepsiburada, Türkiye’nin İlk Akıllı ve Kasasız Mağaza Deneyimini Başlatıyor

Hepsiburada, ileri düzey teknolojik araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonucunda hayata geçirdiği yeniliklere, Türkiye’de bir ilk olan ‘al ve çık’ konseptli akıllı mağazasıyla bir yenisini daha ekliyor.

Hepsiburada’dan yapılan açıklamaya göre, Smart by MIMEX akıllı mağaza konsepti, dünyanın en büyük bütçeli Ar-Ge ve inovasyon programlarından Ufuk 2020 kapsamında Avrupa Birliği Komisyonu’nun yaklaşık 2,2 milyon avro tutarındaki teşvikiyle hayata geçirildi.

İngilizce açılımı ‘Micro Market Experience’ (Mikro Market Deneyimi) olan proje, Hepsiburada’nın yanı sıra donanım, sensör, kamera sistemleri ve akıllı raf alanlarında faaliyet gösteren dört uluslararası şirketin ortaklığı ile geliştirildi. Tüm dünyada az sayıda örneği bulunan ‘al ve çık’ konseptli mağazalar, müşterilerine kolay, pratik ve hızlı bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Peki bu mağaza nasıl çalışıyor?

Akıllı mağazanın girişinde Hepsiburada Smart by MIMEX uygulamasını indirmek için QR kod’u okutmanız gerekiyor. Ardından uygulamaya kaydolarak girişte yer alan QR kodu tarattığınızda mağaza kapısı otomatik olarak açılıyor.

Mağazaya giriş yaptığınızda, raflardan istediğiniz ürünü alıp ilerleyebiliyorsunuz. Raflardan aldığınız her ürün otomatik olarak sepetinizde beliriyor. Eğer bir ürünü almaktan vazgeçip rafa geri koyarsanız, ürün, sepetinizden otomatik olarak siliniyor. Mağazadan çıkış yaptığınızda ise otomatik ve eş zamanlı olarak uygulamadaki kayıtlı kredi kartından ödeme alınıyor.

Mağazada sizi takip eden 4 kamera bulunuyor. Buna ek olarak raflarda ağırlık sensörü bulunuyor. Hepsiburada smart by MIMEX, ağırlık sensörü ve görüntü işleme teknolojisinden faydalanıyor.

Pilot mağaza, pandemi dönemindeki önlemler dikkate alınarak aynı anda 3 kişinin alışveriş yapabileceği şekilde tasarlandı. Bu bağlamda her 3 kişi de aldığı ürünleri ayrı bir şekilde ödeyebiliyor. İleride mağazada alışveriş yapan kişi sayısının 5’e çıkarılması planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, Hepsiburada Smart by MIMEX’i Türkiye ile tanıştırmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyduklarını belirterek, “Yapay zekâ ile alışveriş deneyimini iyileştiren, alışverişin geleceğini bugüne taşıyan ve dünyada az sayıda örneği bulunan bu konsepti Türkiye’de hayata geçiren ilk şirket olduğumuz ve Türkiye’de ticaretin dijital dönüşümüne öncülük eden bir yeniliğe daha imza attığımız için mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fütüristik mimari tasarımı Architectural Strategies Atelier’den mimar Sezer Bahtiyar tarafından yapılan Hepsiburada Smart by MIMEX, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren hızlı tüketim ürünleriyle İstanbul Mecidiyeköy Trump AVM içerisinde müşterilerin kullanımına açılacak.

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir cevap yazın