//

Love, Death & Robots’ın Arkasındaki Bilim Kurgu Sanatına Yakından Bakış

Üç sezon boyunca bilim kurgu antoloji dizisi Love, Death & Robots sıra dışı pek çok konuyu izleyiciyle buluşturdu. Yeni yayımlanan The Art of Love Death + Robots isminde bir kitap ise bu üç sezonun ardındaki görsel stilleri inceliyor.

Seri boğulan devler, insanlığın kıyamet sonrası kalıntılarını keşfeden sevimli robotlar, Moebius’tan ilham alan kabuslar ve çok daha nice konuları işleyen bölümlerden oluşuyor. Bu kısa animasyon filmlerinden kimisi gerçekçi bir şekilde karanlık ve yüzleşmesi cesaret isteyen evrenleri kimisiyse rahatsız edici derecede sevimli ve renkli dünyalar arasında gidip geliyor.

Böyle bir çeşitlilik oluşturmak doğal olarak çok fazla sanatsal keşif gerektiriyor ve bunların çoğunu The Art of Love Death + Robots’da dizinin üç sezonunu da kapsayan koleksiyonda keşfedebilirsiniz. Birinci sezonun “Ice Age” bölümündeki donmuş şehrin çeşitli varyasyonlarını, “Sucker of Souls” bölümü için çizilen canavar tasarımlarını veya “Fish Night” bölümündeki tüm güzel yaratıkları ve benim favori bölümlerinden “The Witness” için yapılan konsept çalışmalarını; biraz daha yakın geçmişe bakacak olursak da üçüncü sezonun “Jibaro” bölümündeki çarpıcı kostümler ve takılardan oluşan koleksiyonu inceleyebilirsiniz. Ayrıca kitap tüm bölümleri ve farklı sanat stillerini birbirine bağlayan akıllıca tasarlanmış bir grafikle çalışmanın iç yüzünü bizlere sunuyor.

Kitapta yer alan görsellerden birkaçına aşağıdan göz atabilirsiniz:

“Automated Customer Service” bölümünden konsept çalışmaları.

“Automated Customer Service” bölümünden konsept çalışmaları.

“Good Hunting” bölümünden konsept çalışmaları.

“All Through the House” stop-motion animasyon bölümünün kamera arkası fotoğrafı.

“All Through the House” stop-motion animasyon bölümünün kamera arkası fotoğrafı

“The Witness” bölümünden konsept çalışmaları.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın