Instagram’a 402 Milyon Dolar Ceza!

İrlanda’nın Veri Koruma Heyeti, Meta’nın reşit olmayan kullanıcıların verilerini nasıl yönettiği konusundaki soruşturması sonucunda şirkete 402 milyon dolar ceza verdi. Karar ve ceza Cuma verildi.

Soruşturma neredeyse 2 sene önce başladı ve şirketin veri koruma kuralları ihlalilerine odaklanıldı. Buna göre Instagram’ın 13-17 yaşındaki kullanıcıların profesyonel hesap açabilmesi ve böylelikle iletişim bilgilerinin herkese açık olması. Ayrıca iddiaya göre Instagram varsayılan olarak bazı genç kullanıcıların hesaplarını açık yapmış.

Bu ceza, heyet tarafından Whatsapp’ın Avrupalı kullanıcılarını verileri nasıl topladığı ve işlediği konusunda gerekli bildirim yapmadığı için verilen 267 milyon dolar cezayı gölgede bırakıyor.  

Meta, verdiği bir ifadede varsayılan olarak açık hesap ayarını bir yıldan önce güncellediğini, 18 yaşının altında bir kullanıcı kayıt olduğunda hesaplarının otomatik olarak gizli olduğunu söyledi. Ayrıca cezanın hesaplanma şeklini kabul etmediğini belirtti.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın