/

Yapay Zekâ Kaybolan Resimleri Yeniden İnşa Etmek İçin Eğitiliyor

Vincent Van Gogh tarafından yapılan bir natürmort resmin altında X-ray ile keşfedilen iki erkek güreşçinin alt boyası, yapay zekâ tarafından başlı başına bir esere dönüştürüldü.

MORF Gallery tarafından Louvre’daki Focus Sanat Fuarı’nda (4 Eylül’e kadar) sergilenen resim, sanatçı Jesper Eriksson ve her ikisi de University College London’da doktora öğrencisi olan fizikçi George Cann ve nörobilimci Anthony Bourached tarafından yürütülen bir girişim olan Oxia Palus tarafından yeniden inşa edildi.

Vincent Van Gogh’un İki Güreşçi resminin Oxia Palus tarafından yeniden inşası | Görsel: Oxia Palus

İki üstsüz figürü yakın dövüşte gösteren resim, ilk olarak on yıl önce keşfedilmişti. Şu anda Hollanda’daki Kröller-Müller Müzesinde bulunan Çayır Çiçekleri ve Güller (1886) isimli natürmort resim güreşçilerin üstüne boyanmıştı.

Van Gogh, kardeşi Theo’ya Ocak 1886’da yazdığı bir mektupta kayıp esere atıfta bulunuyor: “Bu hafta iki çıplak gövdeli büyük bir şey çizdim – iki güreşçi […] ve bunu yapmaktan gerçekten hoşlandım.”

Renginin ve stilinin yeniden yapılandırılması yapay zekâ tarafından oluşturulan bir tahmin olsa da, Bourached bunun “çok ikna edici – şu anki teknolojiyle elde edebileceğimiz açık ara en iyi tahmin” olduğunu söyledi.

AI’ın eski ustanın stilini yeniden üretmesini sağlamak için ekip, sanatçının çalışmalarının diğer örnekleri üzerinde bir sinir ağı eğiterek, resmi X-ray tarzı bir görüntüden doğru bir şekilde yeniden oluşturmayı öğretti.

İki Güreşçi, Oxia Palus tarafından diriltilen birkaç eserden yalnızca biri. NeoMasters olarak bilinen koleksiyon; Van Gogh’un başka bir resminin arkasına gizlenmiş çıplak bir kadını, Modigliani’nin eski sevgilisi Beatrice Hastings’in İtalyan sanatçının Portrait of a Girl (1917) resmindeki portresini ve Picasso’nun Kör Adamın Yemeği’ndeki (1903) bir başına çömelmiş çıplak kadının resmini içeriyor.

Bu ağustos Oxia Palus, yapay zekâyı kullanan TextMasters isminde yeni bir seriyi de tanıttı. TextMasters, yalnızca metin açıklamalarıyla bildiğimiz kayıp başyapıtları yeniden oluşturmak için metinden görüntü üreten yapay zekâ DALL-E 2’yu kullanıyor.

Velázquez’in Cupid ve Psyche resminin Oxia Palus tarafından yeniden inşası. | Görsel: Oxia Palus

Şimdilik koleksiyon Velázquez’in Cupid and Psyche’ni, Titian’ın Ixion‘unu ve Leonardo da Vinci’nin Medusa‘sını içeriyor. Görüntüler KnownOrigin’de NFT olarak satılmakta.

Cupid ve Psyche’yi yeniden yaratmanın arkasındaki süreci inceleyen Eriksson, bunun yalnızca basit bir komut kullanmaktan ibaret olduğunu söyledi: “Velázquez’in karanlık bir odada Cupid’i kucaklayan Psyche adlı bir kadının portresi.”

Eriksson, “Komut oldukça basit olsa da birçok metin modeli gibi DALL-E’nin de genellikle uzun açıklamalar yerine belirli anahtar ifadelere iyi yanıt verdiğini gördük. Örneğin ‘Psyche adlı bir kadın’, modele iki denek arasındaki kadın-erkek ilişkisine dair ipucu veriyor gibiydi. ‘Kucaklamak’ bu ilişkinin detayını ve aynı zamanda onların uzamsal kompozisyonunu belirlerken, ‘karanlık oda’ Velazquez’in diğer çalışmalarından alınan eğitim verileriyle birleştirildiğinde aradığımıza benzer bir renk şeması ortaya çıkaran doğru bir sahne sağlıyor gibiydi.” diye belirtti.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir cevap yazın