//

Reddit’te Paylaşım Yapacaklar için 5 Tüyo

Reddit, her gün yüz binlerce paylaşım yapılan ve milyonlarca üyesi olan koskoca bir sosyal paylaşım sitesi. Her sosyal paylaşım sitesi gibi Reddit’te de daha iyi ve etkili paylaşım yapmak için kullanabileceğiniz bazı tüyolar var.

Reddit’in temel amacı bilgi paylaşmak. Fakat sosyal platformun doğasından ve görece özgür yapısından dolayı burada her gün envai çeşit yüz binlerce (belki de milyonlarca) paylaşım yapılıyor. Bu kadar popüler olan ve sık kullanılan bir paylaşım sitesinde paylaşım yapmanın da elbet kuralları var. Reddit’te en iyi paylaşımları yapabilmek için kullanabileceğiniz tüyolar ve dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntıları burada bir araya getirdik.

Reddit’te bir şey yayımlamadan önce aşağıdakileri göz önünde bulundurun.

1. İlk önce arayın. Bu kadar çok kişinin kullandığı bir sitede son dakika haberleri, yardım soruları, memeler (miym okuyunuz) ve çok daha fazlası muhtemelen başka bir kullanıcı (veya iki veya on) tarafından zaten gönderilmiştir. Bir subredditi gereksiz kopya gönderilerle doldurmadan önce bir kontrol yapın. Kopya gönderiler, bir topluluk içindeki diğer gönderiden dakikalar sonra yapmadığınız takdirde genelde tepki uyandırmaz.

2. Saygılı olun. Ekranda kayıp giden resimlerin, metinlerin ve diğer içeriğin arkasında insanlar olduğunu unutmak kolaydır. Olumsuz oy vermeden veya yorum yapmadan önce bunu aklınızda bulundurun.

3. İletişim kurmaktan korkmayın ve eleştiriye hazır olun. Reddit, aslında daha popüler olabilir. Reddit’in daha popüler olamamasının sebeplerinden birisi diğer kullanıcılardan ve moderatörlerden gelen geri bildirimlerle uğraşmak istemeyen pek çok kişinin siteye aktif olarak katkı yapmaması. İletişim kurma ve eleştirilme korkunuz varsa bunları yenmeye bakın.

4. Kaynak verin. Sizin olmayan gönderileri kendinize aitmiş gibi göstermeye çalışarak mümkün olduğunca fazla “karma kasmak” Reddit’te pek çok kişinin izlemeyi seçtiği bir yol. Ancak bu hiç nazik değil. Ayrıca profilinize göz atan diğer kullanıcılar muhtemelen bunu biliyor olacak ve itibarınız darbe alacak.

5. Spoiler etiketini kullanın. Kevin Spacey’nin Keyser Söze olduğunu insanlara söylemekten sadistçe haz alan birisiyseniz Reddit kullanıcıları sizi sevmeyecek. Sevilmek istiyor ve spoiler verdiğiniz için bazı alt dizinlerden atılmak istemiyorsanız spoiler olduğunu düşündüğünüz metni gizleyebilirsiniz. Bunun için gizlemek istediğiniz metni seçin, ardından Spoiler (ünlem işareti) simgesini seçin. Yaptığınız bir yorumun tamamını gizlemek için metnin tamamını seçin.

Reddit’te paylaşım yapmak dışında diğer birçok yapılması ve yapılmaması gerekenler için Reddit’in resmi Reddiquette sayfasına (İngilizce) bakabilirsiniz.

6. (Bonus) Eski Reddit’e nasıl dönülür? Bu, bir tüyo veya tavsiyeden çok sık sorulan sorular kategorisinde. Bazı insanlar paylaşım yapmak için eski Reddit’i tercih edebilir. Bunlardan birisi sizseniz www.reddit.com/settings/ adresine gidin ve Opt out of redesign seçeneğini seçin. Alternatif olarak old.reddit.com adresini kullanın.

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın