////

LC Waikiki Metaverse’te!

Türkiye’nin popüler mağazacılık şirketlerinden olan LC Waikiki, müşterilerine farklı ve teknolojik bir alışveriş deneyimi yaşatmak üzere Türkiye’de bir ilk olan Meta Store’un deneme sürümünü görücüye çıkardı.

Şirketin Metaverse’teki ilk mağazası sınırlı sayıda müşterinin kullanımına açıldı. Henüz deneme sürümü tanıtılan LC Waikiki Meta Store, geleceğin alışveriş deneyimine ışık tutarken platformun giderek geliştirileceği düşünülüyor.

Meta Store’da; kadın, erkek, çocuk ve bebek kategorilerinde 120’yi aşkın ürün üç boyutlu modellerle sergileniyor. Müşteriler bu modelleri inceleyerek alışveriş yapabilecek ve satın aldıkları ürünler mağaza tarafından adreslerine teslim edilecek. Meta Store’da Anime, Waikiki Sahili, Masal diyarı gibi her biri farklı beş tema yer alıyor. LC Waikiki, alışveriş ile kalmayıp müşterilerine gökyüzünde balina üzerinde gezme, rollercoaster gibi heyecan verici deneyimleri de sunuyor. Aynı zamanda hazine avı ile indirim kuponları toplamak da mümkün. 16 kişilik LC Waikiki Meta Store takımının çalışmalarıyla hazırlanan LC Waikiki Meta Store’da geliri TEGV’e bağışlanan maymun NFT’leri de sergileniyor.

Metaverse hakkında çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüklerini ifade eden LC Waikiki Dijital Dönüşüm ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Şerafettin Özer’in açıklaması:

“Metaverse çalışmalarımızı tamamen içerideki meta ekibimiz liderliğinde yönetmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. LC Waikiki Meta Store’da müşterilerimize keyifli bir dünya hazırlayarak, eğlenceli bir alışveriş deneyimi sunmaya odaklandık. Bunu da zahmetsiz ve güvenli şekilde yapmaları üzere mağazamızı tasarladık. Görsel ve işitsel efektleri tam olarak deneyimleyebilmek oyun bilgisayarlarında veya gerekli donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda mümkün oluyor. Bu sebeple şimdilik çok kısıtlı bir kitleye mağazamızı açıyoruz ve kullanıcılardan alacağımız geri bildirimlerle geliştirmelerimize devam edeceğiz.

Tabii, tüm dünya gibi biz de henüz yolun çok başındayız. Meta Store’da yapılan alışverişin e-ticaretten daha farklı bir değer önermesi sunması üzerine kafa yoruyoruz.

 E-ticaretin sunamadığı Meta Store’da mümkün olabilecek alanlardan biri de ürünlerin avatarınız üzerinde nasıl durduğunu adeta fiziksel bir kabinde deniyormuşçasına görebilmek olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu alandaki teknolojiler Türkiye’de ve dünyada yeterli olgunluk düzeyine ulaşmadı. Gözlük, ayakkabı, aksesuar gibi daha standart ürünlerde AR (artırılmış gerçeklik) teknolojileri hayatı kolaylaştırıyorken giyim sektöründe farklı ürün grupları, vücut detayları, kumaş dokuları ve dökümü gibi birçok farklı kısıt söz konusu olduğu için şimdilik bu konudaki çalışmalar istediğimiz deneyim kalitesine ulaşmadı.

Bir diğer değer önermesi de Meta Store’da etkileşimli alışveriş yapabilme imkânı. Fiziki bir mağazada arkadaşınızla yapacağınız alışverişteki gibi Meta Store alışverişinizde de avatarlarınızı kullanarak aynı etkileşimi oluşturmak daha zengin bir deneyim sağlayacak. Önümüzdeki dönemde Beta sürümünün geliştirmelerini tamamlayarak daha geniş kitlelere Meta Store’u açmak için heyecanlanıyoruz.”

Bir cevap yazın