//

Artık NFT’ler Facebook ve Instagram’da Yayımlanabilecek

Meta, bugün kullanıcıların NFT’lerini hem Instagram hem de Facebook’ta yayımlamalarına izin vereceğini duyurdu. Kullanıcılar, Ethereum, Polygon ve Flow’da basılan dijital koleksiyonları yayımlamak için Rainnow, MetaMask, Trust Wallet, Coinbase Wallet ve Dapper Wallet gibi cüzdanlarını bağlayabilir.

Şirket, blog yazısında “Facebook ve Instagram’da dijital koleksiyon ürünleri sunmaya devam ederken insanlara hem Facebook hem de Instagram’da sahip oldukları dijital koleksiyonlarını yayımlama olanağı vermeye başladık. Bu, insanların dijital koleksiyonlarını her ikisinde de paylaşmak için dijital cüzdanlarını her iki uygulamaya da bağlamalarını sağlayacak.” açıklamasında bulundu.

Şirket, Mayıs ayından bu yana her iki platformunda da NFT’leri deniyor. İşte Meta’nın şimdiye kadar dijital koleksiyon alanında neler yaptığına dair kısa bir hatırlatma:

  • Mart 2022: Mark Zuckerberg, NFT’lerin yakında Instagram’a geleceğini söyledi.
  • Mayıs 2022: Instagram, NFT’leri ilk olarak mayıs ayında belirli içerik oluşturucuları ile test etmeye başladı.
  • Haziran 2022: Zuckerberg bu teste daha fazla insanı dahil etti ve NFT’lerin yakında Facebook’a geleceğini söyledi.
  • Haziran 2022: Facebook, ABD merkezli sınırlı içerik oluşturucular ile dijital koleksiyonlarını sergilemeye başladı.
  • Temmuz 2022: Meta, 100 ülkede Instagram’da NFT desteğini başlattı.

Bugünkü test, bu adımların sadece bir uzantısı. Bununla birlikte NFT’leri hem Instagram hem de Facebook’ta çapraz gönderme özelliği şu anda yalnızca ABD merkezli kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Uygulama dedektifleri, farklı dijital koleksiyonları sergileme desteğini genişletmenin yanı sıra şirketin NFT gönderileri ve dijital koleksiyonları için özel animasyonlar üzerinde de çalıştığını kaydetti. Yılın başlarında Zuckerberg, Meta’nın Instagram Hikayeleri aracılığı ile NFT’leri görüntülemeye çalışacağını ve onları Spark AR uyumlu hale getireceğini belirtmişti.

Twitter ve Reddit gibi diğer platformlar NFT tabanlı avatarlara odaklanırken Meta, insanların dijital koleksiyonlarını gönderiler aracılığıyla göstermelerini sağlayacak özellikler sunarak daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalışıyor. Şirketin planı, tüm büyük blok zincirlerini ve cüzdanlarını destekleyerek daha fazla dijital sanatı bir platformda sergileyebilmek.

Sanatçılar platform onları desteklemeye başlamadan çok önce NFT kreasyonlarını Instagram’da yayımlıyorlardı. Bu yüzden şirket, içerik oluşturucu desteği için uzun vadeli bir yol haritası oluşturarak para kazanmaya çalışıyor. Mayıs ayında Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, içerik oluşturucuların başka bir para kazanma yolu bulabilmeleri için şirketin dijital tahsilat satışlarını araştırdığını söyledi. Şirket ayrıca meta veri tabanındaki ögeleri satın almak için kullanılabilecek bir dijital sanat pazarı oluşturma arzusunu da dile getirdi.

Bir cevap yazın