//

Twitter İçin Büyük Suçlama

Twitter’ın eski güvenlik şefi, şirketi botlar ve veri güvenliği gibi konularda yanıltıcı davranışlar göstermekle suçladı.

“Çamur” adıyla bilinen Twitter’ın eski güvenlik baş danışmanı Peter Zatko, Twitter idarecilerinin federal düzenleyicileri kandırdığını, kasten heyeti yanlış yönlendirdiğini, hizmet üzerindeki botlar ve spamların varlığı hakkında yalan söylediğini ileri sürerek birtakım suçlamalarda bulundu.

Bu, Elon Musk’ın Twitter’a karşı olan şikayetinin temeli olup neden 44 milyon dolarlık anlaşmadan çıktığını gösteriyor. Zatko’nun bu konu hakkındaki ifadesi Musk’a avantaj sağlayabilir.

Bu, Zatko’nun şikayetlerinin sadece bir kısmı ve bu şikayetler hakkında gereğinin yapılması için SEC’e (ABD Sermaye Piyasası Kurumu), Adalet Bakanlığına ve FTC’e (Federal Ticaret Komisyonu) başvurmuş durumda.

Twitter tarafından 2020’nin sonundan bu yılın başına kadar çalıştırılan web güvenlik uzmanı Zatko, önceki CEO Jack Dorsey tarafından platformda yaşanan Barack Obama, Joe Biden gibi hesapların bir grup genç dolandırıcı tarafından ele geçirildiği büyük felaket üzerine işe alınmıştı.

Dorsey, Zatko’nun geçmişine ve deneyimlerine saygı duyduğu için kendisine ulaştı. Ondan, Twitter’ın güvenliğini düzelterek “Dünya’ya yardım etmesini” ve kamusal tartışmaları geliştirmesini istedi.

Ancak Zatko, Twitter yöneticileri tarafından kendi çalışmalarının sürekli olarak engellendiğini söylüyor.

Zatko’nun suçlamaları arasında:

•Twitter, hassas kullanıcı verilerinin korunmasına öncelik vermeyi başaramadı ve 2020 saldırısından sonra bile birçok kamu şahsiyetini ve muhalifleri kişisel risk altında bıraktığı.

•Meslektaşlarını şirketin sunucularının güncel olmayan ve savunmasız yazılımlar çalıştırdığı konusunda uyardığını, ancak bu sorunu çözmek için hiçbir şey yapılmadığı.

•Twitter yöneticilerinin ihlallerin sayısını ve kullanıcı verileri için koruma eksikliğiyle ilgili verilerinin sakladığı, bunun yerine yöneticilere önemsiz değişiklikleri ölçen pembe tablolar sunduğu.

•Hindistan hükümetinin ülkede gerçekleşebilecek yoğun protesto ihtimalinde kullanıcı verilerine direkt erişebilmek için kendi ajanlarından birinin çalışan olması konusunda Twitter’ı zorladığı.

•Twitter’ın, açık bir şekilde verilerinin silinmesini rica eden kullanıcılarının verilerini silmeyi kusurlu işlemler dolayısıyla defalarca becerememesinin merkezi hiçbir veri tabanının kontrol edilemediği.

Ayrıca Zatko, Twitter’ın 7.000 tam zamanlı çalışanının yaklaşık yarısının şirketin dahili yazılımına geniş erişime sahip olduğunu ve bu erişimin yakından izlenmediğini söylüyor.

Yanıt olarak Twitter, Zatko’ın ifadesinin “yanlışlıklarla dolu” olduğunu söylerken, Zatko’nun düşük performans ve zayıf liderlik yüzünden şirketten kovulması nedeniyle onu “Twitter’a, müşterilerine ve hissedarlarına zarar vermeye çalışmakla” suçluyor.

Ama Twitter’ın suçlamaları tamamen reddetmesi imkansız. Çünkü Elon Musk’ın, Twitter anlaşmasından çekilmesini şirketin botlar ve spam konusundaki yanıltıcı ifadelerine dayandırması sadece ikisinin de davasını yardımcı olabilir.

Musk, Zatko’nun serbest bırakılmasına yanıt olarak bunu tweetledi:

Bu arada FTC, Zatko yeni iddialarını gözden geçirdiğini söylerken, Senato İstihbarat Komitesi Zatko’nun suçlamalarını detaylı tartışabilmek için toplantı ayarlıyor.

Bir yanıt yazın