Dünyanın İlk Tescilli Sanat Eseri NFT’si Atatürk Fotoğrafı Oldu

Atatürk’ün Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan tescil belgesi alan NFT formatındaki fotoğrafı, dünyada bir devlet tarafından sanat eseri olarak tescillenen ilk NFT olarak tarihe geçti.

Atatürk’ün gazeteci Ruşen Eşref Ünaydın’a Çanakkale Savaşı’ndan iki ay sonra hediye ettiği imzalı fotoğrafı NFT’ye dönüştürüldü. Yetmiş yıl önce Afyonkarahisar’daki gazetelerde basılmak için üretilen negatif kopyasıyla pozitif fotoğraf birleştirilip NFT haline getirildi.

Atatürk Fotoğrafı 14 Yıl Özel Kutuda Saklanmış

Kurucusu olduğu Kocatepe Gazetesi’nde Atatürk imzalı fotoğrafı yayımlayan İbrahim Küçükkurt, büyük bir dikkatle sakladığı negatif Atatürk imzalı fotoğrafı, 2007 yılında o dönem Afyonkarahisar’da muhabirlik yapan Onur Bayram’a verdi. Negatif fotoğrafın ışık, nem ve zamanın etkisinden zarar görmemesi adına fotoğrafın yıpranmayacağı özel yapım bir kutuda 14 yıl saklayan Bayram, pandemi sürecinde negatif fotoğrafı bilgisayara aktarıp pozitif fotoğraf haliyle yan yana getirerek dijital fotoğrafı oluşturdu. Oluşturduğu dijital fotoğrafı NFT’ye dönüştüren Bayram, konu hakkında, “Pandemi döneminde NFT sanat eserleri popüler hale geldi. En basit anlatımla NFT, sanat eserlerinin dijital tapuları olarak açıklanabilir. Elimdeki bu tarihî fotoğrafı ‘Photo1918’ adıyla NFT’ye dönüştürdüm.” dedi.

Photo1918’in dünyada bir devlet tarafından sanat eseri tescili almış ilk NFT olduğunu söyleyen Bayram, “Fotoğraf, video ve benzeri yüz binlerce dijital görsel, her gün NFT’ye dönüştürülüyor. Ancak NFT Atatürk fotoğrafının diğer milyonlarca NFT’den farkı olması gerekiyordu. Bu nedenle geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne tescil başvurusu yaparak ‘Güzel Sanat Eserlerine İlişkin Kayıt Tescil Belgesi’ aldım. Böylece Atatürk fotoğrafı NFT’si, dünyanın sanat eseri olarak tescillenen ilk eseri oldu.” dedi.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir cevap yazın