PlayStation’a 6 Milyar Dolarlık Dava Açıldı

Sony PlayStation, aşırı pahalı oyunlar ve oyun içi satın alımlarla “insanları dolandırdığı” suçlamaları nedeniyle dokuz milyon davacı tarafından açılan 6 milyar dolarlık dava ile karşı karşıya.

Sony PlayStation, oyun geliştiricileri ve yayımcılarına haksız hüküm ve koşullar dayatarak rekabet yasasını ihlal ettiği ve fiyatları fahiş oranda artırdığı iddiasıyla İngiltere’de dava edildi. BBC’nin haberine göre Japon şirket, haksız bulunması halinde yaklaşık 6 milyar dolarlık (108.631.200.000 TL) bir tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Yasal talep, tüketici hakları şampiyonu Alex Neill tarafından oyun şirketine karşı açılan toplu bir dava. Neill, şirketi piyasa gücünü kötüye kullanarak oyun geliştiricileri ve yayımcılarına adil olmayan şartlar ve koşullar dayatarak rekabet yasasını ihlal etmek ve tüketicilere fahiş fiyatlar dayatmakla suçluyor.

İddiaya göre şirket, PlayStation Store üzerinden yapılan her dijital oyun ve oyun içi satın alım için %30 komisyon alarak “insanları dolandırdı”.

Dava dilekçesinde, Sony’nin eylemlerinin tüketiciler için fiyatları artırdığı ve müşterilerden dijital oyun satın alımları için son altı yılda toplam 5 milyar sterline kadar “farkında olmadan fazla ücret alınmasına” yol açtığı öne sürülüyor.

Kişi başına tahmini zararın 67 sterlin ile 562 sterlin arasında olduğu belirtiliyor. Bu rakam, Ağustos 2016’dan bu yana konsollarından veya PlayStation Store üzerinden dijital oyun veya eklenti satın alan tüm müşterileri kapsıyor.

PlayStation‘a yönelik davayı üstlenen tüketici hakları uzmanı Alex Neill, “Gerçekten güçlü bir davamız olduğuna inanıyoruz, yoksa bunu yapmazdık. Sony’nin konumunu kötüye kullandığına ve müşterilerini dolandırdığına inanıyoruz.” dedi.

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir cevap yazın