Reklamlı Netflix Aboneliklerinde Reklamsız Çocuk Yayınları

Abonelik seçeneklerinde ve ücretlerinde güncellemeye gidecek olan Netflix, gençlerin paketlerinde ve çocuk yayınlarında reklam olmayacağını bildirdi.

Netflix, geçtiğimiz haftalarda reklam destekli ucuz abonelik seçeneğinin, net tarih vermemekle beraber 2023 yılı ile uygulanacağını duyurmuştu. Netflix‘in son yaptığı açıklamaya göre reklam destekli katmanı, gençlerin paketlerinde reklam göstermeyecek. Bu ayrıca Netflix’in rakibi Disney+’ın Might’ta da yaptığı bir çağrı. Netflix, rakiplerine de gençlerin programlarının reklamsız kalmasını tavsiye etti.

Kaynaklar ayrıca, orijinal filmlerin başlangıçta reklamsız kalacağını ve yüksek bütçeli yayınlarının tanıtım yaparak etkileyiciliğinin bozulmaması gerektiğini de savundu. Netflix abonelerden bu konu üzerine olumlu tepkiler almayı bekliyor. Fakat Stranger Things, Bridgerton, ve Squid Game gibi popüler yapımların reklamları kucaklaması büyük bir olasılık. Bunun yanında Netflix rakibi Disney gibi çocuk kategorisindeki içerikleri tamamen reklamsız olarak yayımlamayı planlıyor. Bunun temel nedeni ise reklamcılık ve pazarlama ile çocuk programlarının düzgün bir şekilde karıştırılamıyor olması. Google ve YouTube, çocukların gizlilik yasalarını ihlal ettiği için 170 milyon dolar ödemek zorunda kaldıktan kısa bir süre sonra bunun farkına vardı. Çocuklara yönelik reklamlara odaklanmak, bazıları için sömürücü olarak görülüyor ve Netflix büyük olasılıkla bunu istemiyor.

Şu anda Netflix’in yaklaşan reklam destekli yaklaşımı hakkında 2023 yılında hizmete gireceği dışında bir bilgi henüz yok. Microsoft ile ortaklaşa olarak reklamcılık için teknoloji ve satışların tümü üçüncü tarafça ele alınıyor. Bu nedenle bazı kararlar Netflix’in kontrolü dışında olabilir. Örneğin, reklamsız planın, akış hizmetleri için yaygın bir hareket olan çevrim dışı indirmeleri engelleyeceği tahmin ediliyordu. Ayrıca tüm gösterilerinin reklam destekli sürümde sağlanamayacağını da biliyoruz. Netflix, seçilen programları reklam destekli katmanına almak için pazarlık teklifleri yaptığını doğruladı. Analistler, Netflix’in çevrim içi video reklamcılığında en popüler oyunculardan biri olacağını ve reklam satışlarında yılda yaklaşık 4 milyar dolar kazanacağını tahmin ediyor.

Aylin Aşkın

Aylin Aşkın

Dijital platformlar insanın kişisel ve mental gelişimi için günümüzde pragmatik yaklaşıldığında insanı bir üst seviyesine davet eden bir hal aldı.O İnsanın gelişim üzerine kendisine çizdiği görünmez sınırları dijitalin doğru kullanımı ile aşabileceğine inanıyor.Onun sloganı ise "Dijital ile kendini sınırlarının çok ötesinde bulacaksın."

Bir cevap yazın