YouTube Shorts’a Filigran Geliyor

Youtube, Shorts’lara filigranlar ekleyerek, kullanıcıların bu klipleri diğer uygulamalarda yeniden yayımlamasını durdurmak için adımlar atıyor.

Konu hakkında YouTube şu açıklamayı yaptı:

“Shorts’larınızı diğer platformlarda paylaşmak için YouTube Studio’dan indiren bir içerik oluşturucuysanız, artık indirdiğiniz içeriğe eklenmiş bir filigran bulacaksınız.
İzleyicilerinizin platformlar arasında paylaştığınız içeriğin YouTube Shorts’ta bulunabileceğini görebilmesi için indirdiğiniz Shorts’lara artık bir filigran ekliyoruz.”

Bu durum çapraz tanıtım açısından iyi olabilir. Ancak görünür filigranların gerçek amacı: İçerik oluşturucuların Shorts’larını, Reels’e veya TikTok’a yeniden göndermelerini ve uygulamalar arasında kısa video paylaşımını zorlaştırmak. Böylelikle her uygulamanın kendi içinde varlığını korumak.

Hem TikTok hem de Reels’in kısıtlama amacıyla indirilen kliplerde filigranlar içerdiğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle YouTube’un benzer bir yaklaşım benimsediğini görmek şaşırtıcı değil. YouTube, bugünden itibaren masaüstünde indirilen Shorts’lara filigran eklemeye başlayacağını ve yakında mobil cihazlara da genişleme geleceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın