/

Snap, Pixy Drone’u İndirdi

Sürekli kötüleşen ekonomik koşullarla boğuşmaya devam eden Snap Inc., içerik yakalamanın yeni bir yolu olarak sadece dört ay önce piyasaya sürdüğü Pixy selfie drone’unun üretimini durduracağını bildirdi.

Pixy drone, sizden birkaç metre yukarıda uçmak ve hem fotoğraf hem de video çekmek için tasarlandı. Bu çekim sonrasında içerik otomatik olarak Snap Memories’inize yüklüyor. Drone daha sonra katlanıp, cebinize sığabiliyor ve bu da onu bir yakalama cihazı olarak telefonunuzun kullanışlı bir tamamlayıcısı haline getiriyordu.

Ancak, bu araca çok fazla talep olmadı.

The Wall Street Journal’de bahsi geçtiği üzere;

Snap CEO’su Evan Spiegel, geçtiğimiz günlerde düzenli bir soru-cevap oturumu sırasında personele Pixy drone ile ilgili karar hakkında bilgi verdi. Spiegel, çalışanlara, projenin daha da geliştirilmesini durdurma kararının, şirket kaynaklarının daha geniş bir şekilde yeniden önceliklendirilmesinin bir parçası olduğunu söyledi.

Snap, bu aşamada Pixy’yi satmayı bırakmayacak, ancak mevcut arz tükendiğinde, tekrar üretmeyi de düşünmüyor.

Bu, Snap’in daha geniş donanım genişlemesine bir darbe olsa da, şirketin beklenenden daha düşük taleple uğraşmak zorunda kaldığı ilk girişimi değil.

2016’da Snap, Spectacles kameralı gözlüklerin ilk sürümünü piyasaya sürdü ve bu çok fazla heyecan yaratsa da büyük satışlara dönüşmedi. Spectacles’ın piyasaya sürülmesinden bir yıl sonra, raporlar, Snap’in gözlüklere olan talebi ciddi şekilde yanlış hesapladığını ve bunun sonucunda yüzbinlerce satılmamış gözlüğün Çin’deki bir depoda kaldığını bildirmişti.

Snap CEO’su Evan Spiegel daha sonra şirketin erken talep üzerine gözlük üretimini hızlandırmakla yanlış bir karar verdiğini itiraf etti.

Ancak bu sefer durum çok farklı, Snap işleri sürdürebilmek için zorlu piyasa koşulları için cari harcamalarını rasyonalize etmeye çalışıyor.

Geçen ay Snap, daha kapsamlı maliyet azaltma çabalarının bir parçası olarak işe alımları “önemli ölçüde azaltacağını” açıklarken, mayıs ayında kötüleşen ‘makroekonomik ortam’ nedeniyle bir zarar açıklaması da yayınladı.

Bunun bir kısmı, tüm dijital platformları etkileyen küresel gerilemeye atfedilebilirken, diğer nedeniyse Apple’ın kullanıcı verileriyle alakalı güvenlik güncellemesi Snap’in reklamları için büyük zorluklara yol açması olarak dile getiriliyor.

Bir yanıt yazın