Mimari Yaratıklar, Statik Mimariye Hayat Veriyor

Mohamad Rasoul Moosapour, yeni serisi Archi-creatures ile ‘yarı canlı’ mimari yapıların işgal ettiği alternatif bir geleceği hayal etmek için yapay zekâ (AI) aracı Midjourney’in potansiyelinden yararlanıyor.

İranlı mimar, yeni yaratıcı araştırma koleksiyonuyla, fotoğraf, çizim, bina ve altyapı modellerinin bir dizi AI tarafından oluşturulmuş görüntülerini sunmak için fiziksel mimari tasarımın ötesine geçiyor. Binaların fiziksel değil derin bir biyolojik dünya anlayışıyla şekillendiği bir ‘yeni gelecek’ tasavvur eden statik yapılar; sessiz, nefes almayan nesnelerden ‘yarı canlı’ nesnelere dönüştürülerek hayat buluyor.

Gelecek her zaman tipik olarak akıllı teknoloji, robotlar ve uçan mekanik nesnelerle yapılandırılmış, dünyanın fiziksel olarak anlaşılmasına dayanan ütopik bir dünya olarak tahmin ediliyordu. Fakat artık mimari ve insan yaşam alanları, ağırlıklı olarak dev metal yapılar ve programlanmış mekanik elemanların bir birleşimi haline geldi. Mimar Mohamad Rasoul Moosapour ise bu duruma karşıt olarak fizyolojik bir perspektife dayalı alternatif bir mimari ve altyapı geleceği tasavvur etmek için biyoloji temelli bir dünya anlayışını ele alıyor.

Yeni serisi, mimarinin anlam ve kavramlarının yeni iş birlikleri, süreçler ve araçlar aracılığıyla nasıl yeniden tasarlanabileceğini araştırıyor. Moosapour, kavramsal araştırma hayal gücüne yardımcı olarak Archi-yaratıklarının çizimlerini, fotoğraflarını ve modellerini betimleyen bir dizi karmaşık sanat eseri oluşturmak için metin tabanlı komutları ve açıklamaları besleyen yapay zekâ programı Midjourney’i kullanıyor.

Bu biyolojik bakış açısı, bildiğimiz şekliyle statik, sessiz mimariyi içinde barındırdıkları canlı organizmalar tarafından tamamen cisimleşen canlı veya yarı canlı, nefes alan yaratıklara dönüştürüyor. Bir zamanlar bu yapıları işgal eden canlı organizmalar şimdi onları sarıyor ve yutuyor. İnsan yaşamının, aynı zamanda, sessiz nesnelerde yaşamaktan onlarla var olmaya doğru büyük ölçüde değişeceği tahmin ediliyor.

Nazlican Vatansever

Dijitalin sonsuz denizinde yerini ve yönünü arayan; kaybolmaya, kendini bulmaya yakın eczacı adayı. Alanların, sınırların varlığına inanmaması, her daldan farklı meyveler aşırıp tatlarını deneyimlemesi için yeterli. Nazlıcan'ın Dijitaliyidir için sloganı " Dijital, sen iyiysen iyidir."

Bir cevap yazın