/

ABD Seçimleri Öncesi Meta’dan Şeffaf Güvenlik Önlemleri

Amerika’da seçimler yaklaşırken Meta; seçmen müdahalesini önlemek ve insanları güvenilir siyasi bilgilerle buluşturmak adına harekete geçti.

Meta, kullanıcıların seçimlerde daha bilinçli oy kullanmaları ve farkındalığı artırmak için yanlış bilgilerin yayılmasıyla nasıl mücadele ettiğini özetledi.

Meta, tasarladıkları önlemlerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Meta, yalnızca seçim dönemlerinde değil, her zaman çevrimiçi seçimleri korumak için büyük miktarda yatırım yapıyor. Yalnızca geçen yıl güvenlik için yaklaşık 5 milyar dolar harcadık ve kalıcı olarak bu işe adanmış 40’tan fazla ekiple yüzlerce insanımız var. Bu yıl Fransa ve Filipinler’deki ulusal seçimler de dahil olmak üzere, dünyadaki her büyük seçimde ortaya çıkan tehditlerin bir adım önünde olmaya yardımcı olmak için öğrendiğimiz dersleri bir araya getiriyoruz.”

Meta, yaklaşan 2022 ABD ara dönem seçimleri için geçmiş deneyimlerinden öğrendiklerini birleştirerek aşağıdaki uygulamaları yapacak:

-Kullanıcıları kampanya iddialarıyla ilgili güvenilir bilgilere yönlendirmeye yardımcı olmak için doğrulanmış gönderilerdeki uyarı etiketleri

-Belirli adayların ve politik partilerin seçmenlere ulaşmak için ne kadar harcadıklarını anlamak için Reklam Kitaplığı Raporunca güncellenmiş bir siyasi reklam Harcama İzleyicisi

-Seçim kampanyasının son haftasında yeni siyasi, seçim ve sosyal konu reklamlarının yasaklanması (2020 Başkanlık Seçimlerinde uygulananla aynı)

-Oy verme, seçmen kaydı veya bir seçimin yönetimi veya sonucuyla ilgili şiddet çağrılarının yanı sıra oy vermeyle ilgili yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için denetimler

-Katılımı teşvik etmek için Facebook ve Instagram’da yeni seçim çıkartmaları

Bunun yanında Meta, seçmen kaydı ve eyalet bazlı seçim güncellemeleri hakkında kritik bilgileri de vurgulamaya çalışacak.

Ayrıca Meta ilk kez seçimle ilgili seçimle alakalı bildirimlerinde, ikinci dilin daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorsa, İngilizce dışında ikinci bir dilde de gösterecek.

Bunu, “bir kişinin dili İngilizce olarak ayarlanmışsa ancak içeriğin çoğunluğuyla İspanyolca etkileşim kuruyorsa, oylama bildirimlerini hem İngilizce hem de İspanyolca olarak göstereceğiz. “söylemiyle örnekledi.

Ek olarak, Meta, platformları aracılığıyla destek sağlamaya çalışan militan gruplara karşı daha güçlü adımlar attığını, “2022’nin ilk çeyreğinde 270’ten fazla beyaz üstünlükçü örgütü yasakladık ve küresel olarak organize nefretle bağlantılı 2,5 milyon parça içeriği kaldırdık. Kaldırdığımız içeriğin yaklaşık %97’si, birileri bildirmeden önce sistemlerimiz tarafından bulundu.’’ sözleriyle dile getirdi.

Meta tarafından yayımlanan, çabalarını özetleyen bilgi formu:

Aylin Aşkın

Aylin Aşkın

Dijital platformlar insanın kişisel ve mental gelişimi için günümüzde pragmatik yaklaşıldığında insanı bir üst seviyesine davet eden bir hal aldı.O İnsanın gelişim üzerine kendisine çizdiği görünmez sınırları dijitalin doğru kullanımı ile aşabileceğine inanıyor.Onun sloganı ise "Dijital ile kendini sınırlarının çok ötesinde bulacaksın."

Bir yanıt yazın