//

Messenger’dan Geç Kalınmış Bir Adım: Uçtan Uca Şifreleme

Facebook, Messenger uygulaması için bazı kullanıcılar ile Android ve iOS’ta varsayılan seçenek olarak uçtan uca şifrelemeyi test etmeye başladığını açıkladı.

Bu karar, Facebook’un bir genç kız ve annesine yasa dışı kürtaj yaptıkları iddiasıyla dava açılmasına neden olan mesajları polise teslim etmesi üzerine tepki aldıktan sonra geldi. Hatırlanacağı üzere WhatsApp uçtan uca şifrelemeyi geçtiğimiz yıl duyurmuş Telegram’da bu konuda farklı adımlar atmıştı. Messenger kullanıcılarının, mesajlarını şifreli hale getirmeyi seçmeleri gerekiyor. Bu özellik, mesajların yalnızca gönderici ve alıcı tarafından görülmesini mümkün kılmakta. Messenger mesajları, bahsi geçen dava döneminde sohbet varsayılan olarak uçtan uca şifrelenmiş olsaydı Facebook’un paylaşacak hiçbir mesajı olmazdı.

Konu ile ilgili Meta’nın Messenger Politika İletişim Müdürü Alex Dziedzan, ‘‘E2E şifrelemesi karmaşık bir özellik ve birkaç yüz kullanıcı ile test yapıyoruz. Bu şekilde sistemin doğru çalışmasını sağlayacağız.” ifadesinde bulundu. Facebook’un ana şirketi Meta, daha önce E2E şifrelemesini 2022’de varsayılan yapma planını açıklamıştı ancak tarihi 2023’e ertelemişti.

Bir yanıt yazın