Apple, Telegram Güncellemesini Geciktirdi!

Telegram’ın kurucusu ve CEO’su Pavel Durov’un bir gönderisine göre, Apple açıklama yapmadan Telegram’ın yeni güncellemesini 2 hafta boyunca uygulama incelemesinde bıraktı. Durov, bu yeni güncellemenin insanların mesajlaşmada kendilerini nasıl ifade ettikleri konusunda devrim yapacağını ancak güncellemenin henüz Apple tarafından onaylanmadığını iddia ediyor.

Durov yaptığı açıklamada teknoloji şirketleri tarafından tüm mobil uygulamalara yapılan “belirsiz” inceleme sürecinin Telegram’ı olumsuz etkilediğinden bahsediyor. Durov, “Dünyanın en popüler 10 uygulamasından biri olan Telegram bu geri dönüşü alıyorsa daha küçük uygulama geliştiricilerin yaşadığı zorlukları hayal edebilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Telegram CEO’su PavelDurov’un uygulama mağazası modelini eleştiren gönderisinin ekran görüntüsü

“İşimi çok seviyorum. Milyonlarca insanın iletişimini iyileştirmekten daha heyecan verici ne olabilir ki? Ben de dahil ekibimiz en şanslı insanlar olabiliriz.

Tek hevesimizi kıran şey teknolojiyi tekelinde şirketlerin belirsiz “inceleme süreçlerini” Telegram üzerine zorlamasından dolayı yeni güncellemeleri yayımlayamamamız.

Örneğin insanların mesajlaşmada kendilerini nasıl ifade ettikleri konusunda devrim yaratacak yeni güncellememiz hiçbir geri dönüş ya da açıklama olmadan Apple tarafından 2 haftadır “incelemede” takılı kaldı.

Dünyanın en popüler 10 uygulamasından biri olan Telegram bu geri dönüşü alıyorsa daha küçük uygulama geliştiricilerin yaşadığı zorlukları hayal edebilirsiniz. Sadece moral bozucu değil: dünya çapında yüzlerce mobil uygulamalara direkt olarak finansal kayıplara neden oluyor.

Bu zarar Apple ve Google’ın uygulama geliştiricilerinden aldığı %30 vergi. Bu vergi de onlara göre uygulamaları incelemek için gerekli olan kaynakları ödüyormuş. Avrupa Birliği ve diğer ülkelerdeki düzenleyiciler bu kötüye kullanılan yöntemi yavaş yavaş araştırmaya başladı. Ama Apple’ın teknoloji endüstrisine yaptığı ekonomik zararın geri dönüşü yok.”

Yeni güncellemenin tam olarak ne içerdiği belli değil ve Apple’dan bir geri dönüş yok. Bu, Durov’un uygulama inceleme süreçleri için Apple’a yaptığı ilk açıklama değil. 2018’de Durov, Rusya’nın Telegram’ı yasaklamasının ardından Apple’ın Telegram iOS uygulamasındaki güncellemeleri engellediğini de söylemişti.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın