/

ABD, Askerlerini Oyunlarla Eğitecek!

Video oyun yazılımı şirketi Unity, geçen yıl geniş çaplı işten çıkarmalar ve CEO’nun bazı yorumları nedeniyle olumsuz sonuçlar yaşamıştı. Şimdi ise şirket, ABD hükümetiyle ortak olan ve savunma girişimleri, askerî istihbarat gibi konularda yeni teknolojiler sağlayan bir şirketle büyük bir anlaşma yaptı.

Bloomberg’in haberine göre bu haftanın başlarında şirket, multi-milyon dolarlık üç yıllık anlaşmayı duyurdu. Bu sözleşme, daha önce ABD hükümetine çeşitli askerî istihbarat sağlayan bir bilgi teknolojisi firması olan CACI International Inc. ile imzalandı. Yazılım sağlayıcısı, anlaşma hakkında, “Bu, Unity’nin bugüne kadarki en büyük tek dijital ikiz çözümü anlaşması” dedi.

Unity’nin kıdemli başkan yardımcısı Marc Whitten, kazanç çağrısında açıklama yaptı. Whitten yeni ilişkinin, hükümetin havacılık uygulamaları ve ötesi için insan makine arayüzlerini veya kısaca HMI’yı tanımlamasına yardımcı olacağını söyledi. Ayrıca, “Bu uygulamalar, oyunlara çok benzeyen etkileşimli, sağlam bir kullanıcı deneyimi talep ediyor.” dedi.

Oyun devi, bir süredir farklı sektörlere de açılıyor. Özellikle son zamanlarda pek çok askerî proje üzerinde çalışıyor olması bazı şirket çalışanları tarafından açıkça eleştirildi. Ayrıca oyunun, askerî uygulamalarla sonuçlanması ihtimalinin ekipte endişeye yol açtığını söylediler.

Bu sırada Unity CEO’su John Riccitiello, şirketin Lockheed Martin ile bir ortaklığı içeren askerî sözleşmelerin çok kısıtlayıcı olduğunu söyledi. Ayrıca şirketin ‘ilkelerimizi ve değerlerimizi bilerek ihlal ettiğimiz programları desteklemeyeceğini’ belirten bir açıklama da yaptı. Bu da askerî anlaşmalardan yeni haberdar olan çalışanların tepkisine neden oldu. Buna karşılık da Ricitiello, konunun sonraki toplantıda tartışılacağına söz verdi.

ABD Hükümetinin video oyun şirketleriyle askerî ittifakı yeni bir olay değil. Daha önce ABD ordusu, America’s Army oyununu ve çeşitli tekrarlarını geliştirmişti. Oyun işe alım aracı olarak kullanıldı. Buna rağmen 20 yılın ardından serinin sonuna gelindi.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir cevap yazın