///

TikTok Gençlerle Yükselmeye Devam Ediyor

Pew Research’ın son araştırması TikTok’un gençler arasında dönemin baskın platformu olduğunu ortaya koyuyor. Rapora göre Facebook ise geniş kitlelerin kullanım sıralamasında aşağı doğru kaymaya devam ediyor.

Genç kullanıcılar için hangi platformların odak noktası olduğuna ve ne kadar zaman harcadıklarına dair daha fazla bilgi edinmek için bu yıl nisan ve mayıs ayları arasında 1.300’den fazla ABD’li genç ve ebeveynleriyle anket yapan Pew Research’ın en son verilerine göre, “13-17 yaş arası Amerikalı gençlerin, TikTok’un artık gençler için en iyi sosyal medya platformu olduğunu, yaklaşık %67’sinin TikTok kullandığını ve %16’sının neredeyse sürekli kullandığını söylüyor.

Bu arada,  2014-15’da yapılan araştırmada Facebook kullandığını söyleyen gençlerin oranı bugün %71’den %32’ye düştü.

Bu grafikte görebileceğiniz gibi, YouTube, tüm gençlerin %95’inin uygulamayı düzenli olarak kullanmasıyla genç kullanıcılar arasında hala başı çekiyor. TikTok, günümüzde hızlı bir yükselişle açık ara ikinci sırada yer alırken, Facebook’un popülaritesi gençlerin arasında düşüşe geçiyor.

Bu büyük bir sürpriz değil. Meta’nın kendi dahili araştırması hem Facebook’un hem de Instagram’ın son zamanlarda genç kullanıcılar arasında düşüşler görüldüğü ve Meta’nın özellikle genç kullanıcılar için araçlar geliştirmeye daha fazla odaklandığını gösteriyor. Bu nedenle, şimdi Reels ve Hikayeler üzerinde daha büyük bir baskı görüyoruz. Reels kullanımının da arttığını görülüyor ancak son zamanlarda şirket kötü geri dönüşler yüzünden geri adımlar atıyor.

Hiç şüphe yok ki TikTok, Meta’nın geliştirme ekipleri üzerinde yeni baskılara yol açıyor ve bu istatistikler, platformun ne kadar önemli hale geldiğinin altını daha da çiziyor. Genç kullanıcılar uygulamayı bıraktıkça Meta’nın Facebook’u ilgi çekici tutmakta zorlandığını gösteriyor.

Daha yaşlı kullanıcılar Facebook’u kesinlikle devam ettirecek olsa da bir sonraki büyük trendleri ve değişimleri belirleyen genç kullanıcılardır. Onların kalbini kazanmak için de metaverse’ün desteğine ihtiyacı var gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın