/

Snapchat Ebeveyn Kontrolünü Resmen Başlattı

Son birkaç aydır geliştirilen uygulamayla Snapchat, ebeveynlerin çocuklarının uygulamada kimlerle etkileşime girdiğini izlemesine ve aynı zamanda konuşmalarının ayrıntılarını gizli tutmasına olanak tanıyan yeni “Aile Merkezi’ni resmen başlattı.

Snap konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “Aile Merkezi, ebeveynlerin çocuklarıyla gerçek dünyada kurdukları ilişkiyi yansıtacak şekilde yani ailelerin genelde çocuklarının kimlerle arkadaş olduklarını ve takıldıklarını bildiği ama onların özel konuşmalarına kulak misafiri olmadığı şekilde tasarlanmıştır. Önümüzdeki haftalarda ailelerin kolaylıkla çocuklarının yeni eklediği kişileri görmesine olanak sağlayacak yeni bir özellik yayınlanacaktır.”

Ebeveynler ayrıca endişe yaratabilecek tüm hesapları, çocuklarını uyarmadan doğrudan Snap’in Güven ve Güvenlik ekiplerine bildirebilecek ve bu, çocuklarının uygulamada görebileceği istenmeyen ilgiyi önlemeye yardımcı olabilecek.

Platforma erişmek için ebeveynlerin kendi Snapchat hesaplarına kaydolmaları ve ardından uygulamadaki Aile Merkezine erişmeleri gerekecek.Gençlerin Aile Merkezi kontrol panellerine katılmaları için ebeveynlerinden gelen bir daveti kabul etmeleri gerekiyor, bu nedenle süreçte tam şeffaflık sağlanıyor.

Ayrıca, Aile Merkezini kullanmak isteyen her ebeveynin ona erişmek için bir hesap açması gerekeceğinden, Snapchat’in aktif kullanıcı sayısını artırmasının bir yolu olabilir.

Bu değerli ve önemli bir güncelleme olsa da, uygulamanın çekiciliğini potansiyel olarak azaltma açısından Snap için bir miktar risk de içeriyor.

Snapchat zamanla, tüm ailelerin izlediği Facebook’tan farklı olarak, onu daha riskli, tartışmalı paylaşım etkinlikleri için kilit bir platform haline getirdi. Ancak şimdi, ebeveynlerin sohbete katılmasıyla, gençler için bu uygulama daha az çekici hale gelebilir ve gençler açısından uygulamanın değeri azalabilir.

Aynı zamanda, Snapchat’in müstehcen içerikli mesajlar yollanması ve tek gecelik ilişkileri ayarlamak için kullanılması zaten riski beraberinde getirirken, bir de uyuşturucu satıcılarının da artık Snap’i buluşma ve satış düzenleme amacıyla kullandığı iddia ediliyor.

Ancak yine de, Snap kullanıcılarının hayatlarına müdahele edecek bu aracı hoş karşılamayacaklarını tahmin etmek güç değil. Yine de, burada değerli bir amaç var ve bu, Snap’in ihtiyaç duyduğu ve yapması gereken bir taviz olarak görünüyor.

Lakin, bu aktivitenin en azından bir kısmının kullanıcıları diğer platformlara kaydırabileceği öngörülebilir.

Buna ek olarak, Snap, Aile Merkezine ek özellikler eklemeyi de planlıyor:

“Gençler bir hesabı veya içeriğin bir kısmını bize bildirdiklerinde, gençlerin ebeveynlerini bu konuda haberdar edebilecekleri ve ebeveynler için yeni içerik kontrollerini içerecek ek özellikler planlanmaktadır. Bizler hem içerik hem de eğlence platformlarımızı yönetir ve düzenlerken ve Snapchat’te iyice incelenmemiş bir içeriğin geniş bir kitleye ulaşmasına izin vermezken, her ailenin çocukları için hangi içeriğin uygun olduğu hakkında farklı görüşlerinin olduğunu biliyoruz ve ailelerin bu kişisel kararları uygulayabilmeleri için onlara bir seçenek vermek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın