////

Instagram ve Facebook’un Gizlilik Skandalı!

Instagram ve Facebook’un iOS sürümünün kullanıcı gizliliğini ihlal ettiği ortaya çıktı. Bir yazılımcının yaptığı araştırmaya göre uygulamalara gömülü internet tarayıcısı, kullanıcıların attığı her adımı anbean takip ediyor.

Meta’ya ait, dünyanın en popüler sosyal medya ağları arasında yer alan Facebook ve Instagram, büyük bir skandalla karşı karşıya gibi görünüyor. Felix Krause adlı bir yazılım geliştiricisinin yaptığı analize göre Instagram ve Facebook’un iOS üzerindeki mobil uygulamaları, kimsenin haberi olmadan kullanıcıların navigasyon verilerini izleyebiliyor.

Facebook ve Instagram’ın iOS sürümü, uygulamaya entegre edilmiş bir internet tarayıcısı kullanıyor. Kullanıcılar ayrıca bu platformlardaki bağlantılara tıkladıklarında da bu tarayıcıyı kullanıyorlar. İşin skandal yönü de bu tarayıcıda gizli. Krause, tarayıcıya “Meta Pixel” adlı bir izleme JavaScript kodunun gömülü olduğunu tespit etti. Bu kod Meta’nın kullanıcının veya girilen web sitesinin izni olmadan kullanıcıyı izlemesine izin veriyor.

Dokunduğunuz tuşa kadar yaptığınız her şey izleniyor!

İncelemelere göre Instagram ve Facebook’un iOS sürümündeki tarayıcı, kullanıcının yaptığı her şeyi takip ediyor. Tıklanan tuşlar, seçilen metinler, tıklanan dış kaynak linkleri, alınan ekran görüntüleri, girilen adresler, şifreler, kredi kartı bilgileri ve otomatik doldurulan formlar gibi aklınıza gelebilecek her şey Meta tarafından herhangi bir kısıtlama olmaksızın izlenebiliyor.

Felix Krause tarafından ortaya atılan iddiaların çok ciddi olduğunu söylemek gerekiyor. Analiz doğruysa Meta’nın kullanıcı verilerini çaldığını söyleyebiliriz ve bu tüm dünyada suç. Ayrıca Apple’ın gizlilik politikalarına da aykırı. Bu durum Instagram ve Facebook uygulamalarının App Store’dan kaldırılmasını gerektiriyor. Bu konu önümüzdeki günlerde bir numaralı gündem maddesi olacak gibi görünüyor.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın