/

Spotify Arayüzü Değişiyor!

Spotify, bugün “Müzik” ve “Podcast’ler ve Şovlar” için ayrı sekmeler içeren yeni bir ana sayfa deneyimi başlattığını duyurdu. Artık Spotify kullanıcıları uygulamayı başlattıklarında ana ekranın üst kısmında iki sekme görecekler.

Şirket, yeni Müzik ile Podcast’ler ve Şovlar akışlarının, kullanıcıların o anda aradıkları içerik türü arasında kolayca gezinmelerine olanak sağlayacağını söylüyor. Yeni ana sayfa deneyimi şu anda yalnızca Android kullanıcılarına sunuluyor ve yakında iOS’ta da kullanıma sunulacak.

Müzik akışı, kullanıcılara müzik zevklerine göre önerilere hızlı erişim sağlayacak. Ayrıca akış, müzik paylaşmayı, beğenmeyi ve çalmayı kolaylaştıran yeni düğmelerle birlikte albüm ve çalma listesi önerilerini de içerecek.

Podcast’ler ve Şovlar akışı ise kullanıcılara en sevdikleri podcast ve programların yeni bölümlerine ve kişiselleştirilmiş podcast önerilerine erişim sağlayacak. Ayrıca kullanıcılar, artık kolaylıkla bölüm açıklamalarını okuyabilir, beğendiği podcastleri kaydedebilir ve diledikleri podcast’i çalmaya başlayabilecekler.

Akışlardan çıkmak ve orijinal Ana Sayfa deneyimine geri dönmek için ise müzik veya podcast akışlarında üstte bulunan “X” düğmesine basılması yeterli olacak.

Yeni yayınların ana sayfayı tamamen ele geçirmeyeceğini belirtmekte fayda var çünkü en son oynatılan içeriğinize ve en iyi mikslerinize dilediğiniz zaman geri dönebileceksiniz. Yeni yayınlar, kullanıcılara yeni içeriği keşfetmeleri için sürükleyici bir yol sağlamak üzere tasarlanmış mevcut ana ekrana yapılan bir ekleme olarak öne çıkıyor.

Şirket, bir blog yazısında  “Ana sayfaya yapılacak bir güncellemeyle kullanıcılar sevecekleri harika içeriğe bir kısayol elde edecekler. Güncellenmiş arayüz, deneyimi daha kişisel hale getirirken kullanıcıların önerilerini daha da derinleştirmelerine olanak tanıyacak.” şeklinde belirtti.

Spotify bugüne kadar kendini gelişmiş kişiselleştirme ve öneri teknolojisiyle tanımladı. Bu nedenle şirketin hem müzik hem de podcast’ler için kişiselleştirilmiş yeni akışlar ve sekmeler eklemesi hiç de şaşırtıcı değil.

Şirket bu güncellemeyle birlikte sunulacak yeni bir özellik de duyurdu. Bu özelliğe göre her albüm ve oynatma listesinin üstünde bir “Oynat” ve “Karışık Çal” butonu olacak. Fakat bu özellik sadece Spotify Premium üyelerine özel olacak.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın