Google Okuma-Yazma Öğrenen Çocukları Unutmadı

Google, “Read Along” Android uygulamasının bir tarayıcı sürümünü yayımladı. Bir süredir beta sürümünde olan web sitesi artık çalışır durumda.

Site, birkaç farklı okuma seviyesinde yüzlerce resimli hikâye içeriyor. Sistem şöyle işliyor: Çocuklar bir hikâyeyi seçip okumaya başlar. Sözcükler okunduktan sonra mavi renkle vurgulanır ve yanlış telaffuz edilen kelimelerin altı kırmızıyla çizilir. Altı çizili bir kelimeye tıkladığınızda sanal asistan Diya, kelimenin doğrusunu telaffuz edecektir.

Desteklenen tarayıcılar arasında şimdilik Chrome, Firefox ve Edge bulunuyor. Google’ın belirttiğine göre diğer tarayıcıların (Safari gibi) desteği yakında geliyor. Şu anda hikâyeler İngilizce, Hintçe, Gujarati, Bengalce, Telugu Dili, Marathi, Tamilce, İspanyolca ve Portekizce dillerinde mevcut. Umarız Google, Türkçeyi de unutmayıp yakında bu listeye ekler.

Hikâyeler düzey ve konularına göre gruplar halinde

Ayrıca Google, Read Together’ın koleksiyonuna, bu yılın sonlarında hem web hem de Android sürümlerinde sunulacak yeni hikâyeler ekledi. Bunların arasında, çocuklara yönelik içerik oluşturucuları USP Studios ve ChuChu TV içeriklerinin uyarlamalarıyla eğitim şirketi Kutuki’nin alfabe ve fonetik kitapları yer alıyor.

Read Together’ın Android uygulaması, 2019’daki çıkışından bu yana 30 milyondan fazla çocuk tarafından kullanıldı. Uygulamanın masaüstünden de erişime açılması yalnızca çocuklara daha fazla cihaz seçeneği sunmakla kalmayacak. Böylelikle birçok kişi daha büyük ekranlarda okumalarını yapabilecek. Bu, öğretmenlerin belirttiğine göre özellikle görme bozukluğu olan genç öğrenciler için hatırı sayılır bir adım.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın