//

TikTok Çalışanlarını Gözetlemek için Özel Ekip Kuruyor

TikTok, son zamanlarda artan şirket içi sızıntılara karşı şirketi korumaya yönelik iki yeni güvenlik rolü için işe alım yapacak. Mevcut iş tanımındaki yeni çalışanların görevleri, şirket verilerini korumak için olağan dışı çalışan aktivitelerini ve Deep Web izlemek olacak.
 
TikTok, son zamanlarda platformun verileri nasıl işlediği hakkında dikkatleri üzerine çeken bir dizi önemli iç sızıntı yaşamıştı. Bu ve benzeri tehditlere karşılık, iç sızıntılara karşı savunmasını güçlendirmek için şirket içi açıklara odaklanan iki güvenlik rolü için işe alım yapacak.
 
Biri karşı istihbarat analisti, diğeri ise iç risk gözlem analisti olarak adlandırılan ilanlarda belirtildiği üzere her iki rol de şirketin yeni kurulan ve Washington, DC’de bulunan ”ABD Veri Güvenliği Departmanı”nın kapsamında görev yapacak.

TikTok Los Angeles çalışma ofisi

Karşı istihbarat analisti iş ilanını inceleyen dört siber güvenlik uzmanına göre, yeni işe alınacak ekip üyeleri TikTok’un kendi çalışanlarını, bir çalışanın gizli bilgileri basına sızdırdığını veya kötü niyetli taraflara ticari sırlar sızdırdığını ortaya çıkarabilecek davranış kalıplarını belirlemek için onları gözleyecek. Bazı uzmanlara göre, şirket sırlarını korumak için iş arkadaşlarını gözetlemek tek başına bir iş tanımına bile sahip olabilir.
 
TikTok’un güvenlik rolleri için işe alım yapan siber güvenlik, yapay zeka, veri bilimi ve yazılım konusunda işe alım görevlerini üstlenen Glocomms firmasının genel müdürü Giancarlo Hirsch, verdiği demeçte “Çalışma ortamında kimsenin en iyi arkadaşı veya dostu değilsiniz.” dedi ve mevcut TikTok çalışanlarına “Herkesle keyifli zaman geçireceğiniz bir yemek masasında değilsiniz.” mesajını iletti.
 
Bunun yanı sıra teknoloji sektöründe bu tarz güvenlik önlemleri ilk değil. Sektörel bilgilerin ve ticari sırların korunması adına bu tarz “önlemler” şirketler için hayati önem taşıyor ve yıllardır kullanılıyor. Büyük şirketlerin sırf bu amaca yönelik kurulmuş ekipleri bulunuyor ve bu ekipler, tedarikçiler gibi kritik verilere erişimi olan tarafları sürekli gözlüyorlar.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir cevap yazın