Apple’ın Başı Yine Belada!

Bir grup Fransız mobil uygulama geliştiricisi, Apple’a kendi uygulama mağazası ”App Store” üzerinden geliştiricileri yüksek komisyon oranlarıyla karşı karşıya bıraktığı için ”ABD Tekelcilik Karşıtı Kanunu” kapsamında mahkemeye verdi.

Toplu davaya katılan geliştiriciler arasında, Figaro haber uygulamasını geliştiren Société du Figaro; L’Équipe spor haberleri ve yayın uygulamasını geliştiren L’Équipe 24/24 ve Fransız içerik sağlayıcıları birliği olan Le Geste bulunuyor.

Kaliforniya, Oakland’deki federal mahkemeye sunulan şikayete göre Apple, iOS tabanlı mobil cihazlarda uygulama dağıtımı ve erişimi üzerindeki tekel gücünü, bu cihazlar için yalnızca bir uygulama mağazasını zorunlu kılarak kötüye kullandı.

Davacılar, Kaliforniya merkezli teknoloji devinin rekabet üstü bir fiyatlandırma ile 14 yıldır %30 komisyon aldığını, bununla yetinmezmiş gibi uygulama geliştiricilerinden yıllık bazda 99 Amerikan Doları ek ücret talep ettiğini, bunun inovasyonu ve tüketici tercihini boğduğunu söyledi.

Ayrıca, “Apple’ın davranışı için geçerli bir ticari gereklilik veya rekabeti destekleyen bir gerekçe olmadığı belirtildi. Bunun yerine, Apple’ın eylemleri rekabeti yok etmek için tasarlandı.” diye eklendi.

Dava, daha fazla rekabete aykırı davranışa karşı bir ihtiyati tedbir, ayrıca federal ”tekel karşıtı” yasasını ve Kaliforniya eyalet yasalarını ihlal ettiği için de üçlü tazminat istemini barındırıyor.

Bu dava, Apple’a karşı daha önceki bir Hagens Berman davasını akıllara getiriyor. İlgili dava ise geçen yıl ağustosta Apple’ın komisyonlarının fazla olduğunu söyleyen küçük iOS geliştiricilerine Apple tarafından 100 milyon dolarlık ödeme taahhüdüyle sonuçlandı.

Tutku Oza Topçu

İletişim, doğru bilgi ve nitelikli haberin ancak bilinçli kişiler ile var olacağını düşünen ve bu amaç doğrultusunda değer üretmeyi kafasına takmış meraklı bir ruh.

Tutku'nun dijitaliyidir için sloganı, "dijital, ancak bilinçli kişilerle iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın