/

NFT Düşüyor Fakat Zuckerberg’ün NFT’ye Olan Güveni Yükseliyor

NFT satışları düşmeye devam ederken ve dijital koleksiyon ürünlerinin ilk dalgasına olan ilgi azalıyor gibi görünse de Meta, Instagram’da NFT görüntüleme seçeneğini 100’den fazla ülkede kullanıma sunarak dijital koleksiyon ürünlerine desteğini genişletiyor.

IG kullanıcılarının yüzdesi artık sahip oldukları çalışmaları uygulamada görüntüleme seçeneğine sahip olacak. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, genişlemeyi duyurmak için yakında bir NFT olacak olan kendi imzalı beyzbol kartını yayınladı.


İlk olarak Mayıs ayında ABD’de seçili içerik oluşturuculara sunulan Instagram’ın NFT görüntüleme seçeneği, kullanıcıların NFT’lerini ana IG akışında, hikayelerde veya direkt mesajlarda sergilemelerine olanak tanıyor.

Instagram’daki NFT’ler bir “dijital koleksiyon” etiketi ile gösterilecek ve bu etiket dokunulduğunda eserin yaratıcısı ve o dijital öğenin mülkiyeti hakkında bilgi görüntüleyecek.

Ayrıca, doğrulanmış NFT’leri belirtmek için altıgen içinde bir onay işareti bulunan katılımcı hesaplara yeni bir NFT sekmesi eklenecek.

Instagram’ın NFT süreci, Coinbase, Dapper, Ethereum, Polygon ve Flow dahil olmak üzere en iyi kripto ödeme araçlarına bir dizi bağlantıyı destekleyecek. Yaratıcılar, NFT sahipliğini doğrulamak için Rainbow, Trust Wallet ve MetaMask hesaplarını da bağlayabilecek.

Genişleme, NFT’lerin bir yandan da biraz zamansız gözükse de Instagram eko ​​sisteminin daha büyük bir parçası haline geldiğini gösterecek çünkü belirtildiği gibi, satışlar şu anda önemli bir düşüşte. Ancak diğer yandan entegrasyon, sanatçıları desteklemek için başka bir yol sağlayacak ve Meta, yeterince temsil edilmeyen topluluklardan, içerik oluşturucuların çalışmalarından para kazanmalarının yararlarını özellikle vurgulayacak.

Bir rapora göre, NFT satışları haziran ayında bir yılın en düşük seviyelerine geriledi ve onları esasen NFT öncesi hype döngüsü seviyelerine geri getirdi.

Meta’ya göre insanlar onları satın almaya devam ederse kripto pazarındaki daha geniş çaplı gerileme de bunda büyük bir rol oynayacak. Ancak genel fikir birliği, alıcılar dolandırıcılık veya piyasa değişimleri nedeniyle para kaybetmeye devam ettikçe NFT pazarından havanın çıktığı yönünde. NFT projelerinin algılanan değeri giderek daha netleşecek.

Yine de bu muhtemelen dijital koleksiyon ürünlerinin yalnızca ilk dalgası.

NFT’ler için daha uzun vadeli görüş, avatarınız için giysiler veya dünya içi ögeler gibi meta veri tabanında dijital ögelerin ticaretini mümkün kılacakları. Bu tür bir pazar yeri, Fortnite ve Roblox gibi oyun dünyalarında şimdiden milyonlar üretiyor ve Meta’nın görüşü, NFT’lerin aynı şeyi daha geniş bir ölçekte kolaylaştırmanın ilk adımı olduğu yönünde.

Onur Bedek

Bir yanıt yazın