Rusya Elektronik Savaşta Ukrayna Karşısında Üstünlük Kuruyor

Bazı istihbarat analistlerinin bildirdiğine göre, Rusya – Ukrayna arasındaki savaş uzadıkça elektronik savaş teknikleri Rus tarafına avantaj sağlıyor gibi duruyor. Altıncı ayına giren savaşın bu aşamasında, Rus elektronik savaş (EW) sistemlerinin daha büyük rol oynadığı bildiriliyor.

EW, düşman iletişimini bozabilen, engelleyebilen veya bulabilen bir dizi donanım ve yazılım sistemini ifade ediyor. Haziran ayında Associated Press; bu sistemlerin, kısa tedarik hatlarının Rus birliklerinin özel EW ekipmanını savaş alanına yakınlaştırmasına imkân tanıdığı, doğu Ukrayna’da daha geniş çaplı olarak kullanılmaya başlandığını bildirdi. Ukraynalı yetkililerin Associated Press’e verdiği açıklamada, GPS sinyallerini bozan drone yönetim sistemlerinin, Ukrayna tarafı için çok ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade edildi.

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından hazırlanan bir haber yayını olan Spectrum’da yayımlanan yeni bir analiz, EW sistemlerinin işgalde belirleyici bir rol oynamamasına rağmen, teraziyi Rusya’nın lehine çevirdiğini inkâr etmiyor.

Hudson Enstitüsü’nün Spectrum Savunma Kavramları ve Teknolojisi Merkezi direktörü Bryan Clark, “Uzmanlar uzun zamandır Rusya’yı dünyanın en deneyimli ve en iyi donanımlı EW birimlerinden bazılarına sahip olarak lanse ediyor. Bu nedenle, 24 Şubat işgalinin ilk günlerinde analistler, Rus kuvvetlerinin elektromanyetik spektrumun kontrolünü hızla ele geçirmesini ve hakimiyeti ele almasını bekliyorlardı.” diye yazıyor. Ancak doğu Ukrayna’da yapılan yaklaşık on yıllık provaların ardından, şubat ayında başlayan işgalde Rusya’nın EW sistemleri kendini göstermedi.” diye yazıyor.

Ancak Clark, Rus birliklerinin Ukrayna’da daha fazla bölgeyi kontrol ettiği ve Ukrayna şehirleri çevresinde giderek daha fazla “kuşatma taktiklerine” başvurduğu için EW’nun devreye girmeye başladığını yazıyor. Bu duruma bir başka örnekte ise Rus birliklerinin Ukrayna dronelarının radar iletişimini bozarak Rus topçu bataryalarını etkin bir şekilde tanımlamalarını engellediğini bildirdi. Ek olarak radyo sinyallerinin dinlenmesi, Rus kuvvetlerinin Ukrayna topçularını bulmasına ve hedeflemesine imkân sağlıyor olması, ateş gücü açısından değerlendirildiğinde önemli sayısal avantajları bastırıyor.

Sinyal bozma tekniklerinin yanı sıra, Anonymous kisvesi altında faaliyet gösteren bir dizi Rus karşıtı grup ve resmî olmayan bilgisayar korsanlığı çabaları da çatışmada rol oynuyor.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın