/

Reddit Nasıl Kullanılır?

Her gün milyonlarca insan Reddit kullanıyor ve ilgi alanları hakkındaki sayısız Reddit alt dizininde (subredditlerde) ilginç, eğlenceli, şaşırtıcı içerikler üretiyor ve tüketiyor. Bu yazımızda Reddit’in sayısız topluluklarıyla etkileşimde bulunmak için onu nasıl kullanabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacağız.

Reddit’te gönderileri misafir olarak görüntüleyebilirsiniz ancak yorum bırakmak, bir şeye olumlu veya olumsuz oy vermek veya belirli bir alt dizine yeni bir gönderi göndermek istiyorsanız ücretsiz bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Reddit.com adresini ziyaret ettiğinizde, sağ üstteki Sign Up (Kaydol) düğmesine basıp gerekli bilgileri girerek siz de bir redditor olabilirsiniz.

Reddit Topluluklarına Katılmak

Reddit, herhangi bir konu hakkında konuşan ve birçok ülkeden insanın katıldığı topluluklardan oluşur. Bir topluluğa yalnızca kullanıcı hesabınız varsa katılabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra, sayfanın üst kısmında alt dizin adına yakın bir yerde gözüken Join (Katıl) düğmesini seçin. Düğmeyi tekrar seçmek topluluktan ayrılmanızı sağlayacaktır.

Bir subreddite katıldığınızda o subredditte gönderi yayımlamak zorunda değilsiniz. Ancak insanlar orada paylaşım yaptığında güncellemeler almak istiyorsanız bir topluluğa misafir olarak bakmaktan ziyade siz de katılabilirsiniz.

Abone olduğunuz topluluklardan gelen yeni gönderiler Reddit ana sayfasında veya resmî mobil uygulamanın Home (Ana Sayfa) sekmesinde görünür.

Peki ya subreddit olmayan sayfalar? Bir subreddit olmayan r/popular tahmin edebileceğiniz üzere Reddit’teki en popüler gönderileri içeren bir bölüm. r/all sayfası da buna benzer ancak r/popular kadar filtreli değil. Burada popüler NSFW gönderilerini görürsünüz ancak müstehcen gönderileri görmezsiniz (r/all mobil uygulamanın menüsünde gizlidir).

Ana Sayfa’nızdan farklı olarak r/all ve r/populer içindeki gönderileri görmek için topluluklara abone olmanız gerekmiyor. Bu iki sayfayı, yeni topluluklar bulmak veya Reddit’te başka neler olduğunu görmek için kullanabilirsiniz.

Not: Reddit kullanıcılarının 13 yaşından büyük olma şartı var.

Reddit hakkındaki başka bir yazıda en popüler Reddit alt dizinlerinden bahsetmiştik. Burada bazıları onlar kadar popüler olmayan ancak yine de ilginizi çekebilecek alt dizinlere örnekler vereceğiz.

r/TrueFilm: Daha az bilinen filmler hakkında derinlemesine konuşabileceğiniz dizin.

r/drawing: Çizim severleri bir araya getiren ve amatör çizerlerin geri bildirim isteyebildiği çizim üzerine büyük Reddit alt dizini.

r/memes: Memeler.

r/Whatcouldgowrong: Bir işin nasıl yapılmaması gerektiği hakkında kötü sonlu videolar paylaşılan yer.

r/space: Kullanıcıların Astrofizik, Kozmoloji, Uzay Araştırmaları, Gezegen Bilimi, Astrobiyoloji üzerine bilgilendirici içerik paylaştığı ve paylaşılan içerik üzerine muhabbet ettiği dizin.

r/pcmasterrace: Tüm bilgisayar teknolojisi meraklılarının hoş karşılandığı bir yer. Bilgisayar parçalarından oyun dünyası hakkında komikli resimlere kadar geniş bir içeriği var.

r/MovieDetails: Film meraklılarının gezinebileceği ve filmlerde gözden kaçan ince detaylar hakkında gönderiler paylaşılan bir sub.

r/Turkey: Her köşesi cennet olan Türkiyemiz hakkında konuşabileceğiniz yer.

r/Music: Reddit’teki ana müzik topluluğu. Buna ek olarak Listen to This gibi başka müzik dizinleri ve Indie Music ve Dubstep değişik müzik türlerine yönelik dizinler de var.

Reddit’te Gezinme ve İçerik Gönderme

Reddit kullanmayı içeriklere göz atmak ve içerik göndermek olarak iki başlık altında inceleyebiliriz. Bazı subredditler tüm içeriği kendi içinde de alt bölümlere ayırır. Gönderileri bulmak için bir topluluğu (veya r/all veya r/popular sayfalarını) ziyaret edin.

Örneğin, film alt dizinini bulmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz: reddit.com/r/movies/.

Her alt dizinin (subreddit) üst kısmında gönderileri görmeyi tercih ettiğiniz sırayla taramanıza yardımcı olacak birkaç standart düğme bulunur:

Hot (Revaçta): Yüksek oy sayıları nedeniyle çok beğenilen gönderiler

New (Yeni): En son gönderilen gönderiler

Top (En Üst): Şu anda, bugün, bu hafta, bu ay, bu yıl veya her zaman olarak filtrelenebilen en çok oy alan gönderiler

Rising (Yükselen): Hızla oy alan yeni gönderiler.

Top kısmına benzer şekilde her gönderide yorumları filtreleme seçenekleri vardır. Gönderilere ek olarak yorumları Controversial (Çekişmeli) ve Old (Eski) filtrelerine göre sıralayabilirsinizi.

Bir subredditte gönderi yayımlamak için önce orayı ziyaret edin. Sonra Create Post (Gönderi Oluştur) seçeneğine tıklayın. Eğer mobil uygulamadaysanız alttaki artı işaretini kullanın. Çıkan kutucuğu kullanarak topluluğun kuralları dahilinde resim, video, metin veya bağlantı gönderebilirsiniz.

Yorum bırakmak için gönderinin altındaki metin kutusunu bulun. Metni istediğiniz gibi biçimlendirebilir ve ardından Comment seçeneğine (Yorum) tıklayarak yorum yapabilirsiniz.

Not: Reddit’te aşırı sayıda NSFW alt dizini var. Genel ahlaka mugayir içerikler görmek istemiyorsanız Akış Ayarları sayfasını kullanarak sadece yetişkinlere uygun içeriği kısıtlayabileceğiniz ayarlar ilginizi çekebilir.

Reddit Hakkında Bilinmesi Gereken Bazı Ayrıntılar

Reddit, günün her saniyesi akan görseller, videolar, makaleler ve diğer ögelerle ilk bakışta düzensiz gibi görünse de göründüğü kadar kanunsuz değil. Mutlak kurallar için Reddit içerik politikasına bakabilirsiniz. Ayrıca genellikle her toplulukta belirlenmiş kesin kurallar var. Örneğin, r/teknoloji ahşap işleme projenizi paylaşma yeri değil (bunun için gitmeniz gereken yer r/woodworking. İkinci bir örnek olarak r/penpals‘da yapılan gönderiler için minimum karakter sınırı var. Bazı topluluklarda, gönderilerde bağlantı ekleyebilme ama resim ekleyememe gibi gönderi kısıtlamaları var.

Belirli bir toplulukta neye izin verildiğini öğrenmek için o subredditin ana sayfasında görülebilen gönderinizi nasıl biçimlendirmeniz gerektiği veya yorum yapanlarla nasıl etkileşim kurmanız gerektiği gibi belirli kuralları içeren bölüme bakın.

Alt dizinlerin, denetledikleri topluluk için kurallar belirleyen moderatörleri var. Bir kullanıcı bu kurallardan birini ihlal eden bir şey yayımlarsa moderatör (veya mod), içeriği kaldırma ve hatta kullanıcıyı subredditten yasaklama yetkisine sahip. Moderatörler ve kurallar hakkında bilgi sahibi olmak çok önemli çünkü subredditlerin hakimi moderatörler.

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın