//

Metaverse VR Ortamında 18+ İçeriğe İzin Verilecek

Meta, giderek daha popüler hale gelen Horizon Worlds için 18 yaş üstü içeriğe izin verileceğini kabul eden bir “olgun içerik” politikasına imza attı. Bu paylaşılan çok oyunculu VR ortamı, Meta’nın metaverse için ne planladığının en iyi temsili olarak karşımıza çıkıyor.

Gerçek dünya, çocuklar için uygun olmayan konular ve görüntüler içerdiğinden ve yetişkinlere yönelik içerik kaçınılmaz olarak sanal gerçeklikte görüneceğinden Meta, yetişkinlere yönelik bir içerik politikasını halka açık bir şekilde ortaya koyarak herhangi bir sorunun önüne geçmeye çalışıyor.

Horizon Worlds’de bir alan oluşturduysanız Meta’dan yeni politika hakkında bir e-posta almış olmalısınız. E-posta, dünyanızı 30 gün içinde derecelendirmeniz gerektiğini belirtiyor. Meta ayrıca bazı içeriklere asla izin verilmediğine ve yetişkinlere yönelik politikasının hem izin verilen hem de yasaklanan içerik için yönergeler içerdiğine dikkat çekti.

Meta’nın “Horizon Mature Worlds Policy” olarak adlandırdığı bu politikada karşımıza çıkacak herhangi bir sürpriz yok. Müstehcen materyaller ve tam çıplaklık ile suç faaliyetlerini, yasa dışı uyuşturucu kullanımını teşvik eden veya gerçek hayattaki yoğun şiddeti tasvir eden içerikler yasaklı olarak kalacak.

18+ olarak işaretlenmesi planlanan içerik, neredeyse çıplaklık, müstehcen malzeme veya ortamlar, kan ve vahşet içeren yoğun kurgusal şiddet, kumar, alkol ve tütün ya da esrar kullanımı ve 18 yaş üstü etkinliğin teşvik edilmesine odaklanan dünyaları içerir. Politikanın tamamına Meta’nın web sitesinden erişmek mümkün.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir cevap yazın