/

Google’dan Haritalar’a Yeni Özellikler

Google Haritalar, size A noktasından B noktasına nasıl gideceğinizi planlama yeteneği vermenin ötesinde özellikler ekliyor. Şirket, ilk olarak sokak görünümü, uydu ve hava görüntülerinin bir birleşimini kullanarak önemli noktaların 3D modellerini oluşturmak amacıyla mayıs ayındaki geliştirici konferansı Google IO’da etkileyici görünümler fikrini tanıttı. Bu fikri kullanıma sunan şirket şimdi Barselona, Londra, New York, San Francisco ve Tokyo gibi şehirlerde bulunan 100’den fazla yerin yapılarını uygulamaya ekliyor.

Bu özellik, şu anda önemli noktalarla sınırlı olsa da şirket bunu restoranlara ve mahallelere de uygulamayı planlıyor. Böylece kullanıcılar ziyaret etmeden önce nasıl göründüklerini kontrol edebilecek. Tüm bunlar, şirketin insanların yer keşfi için tercih edilen bir uygulama olarak Google Haritalar’ı kullanmasını sağlama çabasıyla bağlantılı.

Google Haritalar’ın ikinci özelliği duyurusu, ayrıntılı bisiklet rotaları hakkında. Şirket, on yıldan fazla süredir uygulamada adım adım bisiklet navigasyonuna sahipti ve yol boyunca yükseklik profili ve bisiklet paylaşım yerleri gibi özellikler ekledi. Bugünün güncellemesi bisiklet sürücülerine daha da fazla veri sağlıyor: Bisikletçilere yoğun araç trafiği beklemeleri gerekip gerekmediğini ve ne tür bir yolda (ana yol, bisiklet şeridi veya ortak yol) seyahat edecekleri bilgisini veriyor. Ayrıca kullanıcıları yolda dik yokuşlar veya merdivenler gibi herhangi bir engel olup olmayacağı hakkında bilgilendiriyor. Bu, Google Haritalar’ı özellikle daha az bilinen alanlarda veya daha öngörülemeyen rotalarda daha güvenilir olmasında yardımcı olacak.

Son olarak Google, belirli bir konum için varış ve ayrılış için bildirimler sunarak belirli bir süre boyunca canlı konumunuzu bir URL aracılığıyla paylaşmanıza olanak tanıyan konum paylaşımını da güncelliyor. Örneğin bir restoranda bir grup arkadaşınızla buluşuyorsanız o restoran için konum bildirimini ayarlayabilirsiniz. Bu sayede sizinle konum paylaşan arkadaşlarınız vardıklarında hemen haberdar olabilir ve benzer şekilde, arkadaşlarınızın veya ailenizin oradan ne zaman ayrıldığını öğrenebilirsiniz.

Tüm bu özellikler, önümüzdeki haftalarda iOS ve Android’deki Google Haritalar kullanıcıları için erişime açılacak.

Nazlican Vatansever

Dijitalin sonsuz denizinde yerini ve yönünü arayan; kaybolmaya, kendini bulmaya yakın eczacı adayı. Alanların, sınırların varlığına inanmaması, her daldan farklı meyveler aşırıp tatlarını deneyimlemesi için yeterli. Nazlıcan'ın Dijitaliyidir için sloganı " Dijital, sen iyiysen iyidir."

Bir cevap yazın