YouTube 1 Yılda ABD’nin Ekonomisine 25 Milyar Dolar Kazandırdı!

YouTube, her yıl milyarlarca dolar üreten ve girişim programları aracılığıyla içerik oluşturucularına aktardığı platform ile İçerik Oluşturucu Ekonomisinde önemli bir unsur haline geldi.

Ekonomi analiz ve araştırma kuruluşu Oxford Economics’in son yaptığı çalışmada Youtube’un Amerika ekonomisindeki etkisini ortaya koydu. 2021 yılında YouTube 25 milyar dolardan fazla katkı sağlamış, bu da 425.000’den fazla tam zamanlı iş gücüne eşdeğer.

Yapılan çalışma aynı zamanda YouTube’un kendisine ve içerik oluşturucularına nasıl çeşitli şekillerde desteklediğine dair bilgileri de içeriyor. Oxford ekibi, rapor için 6.000’den fazla YouTube kullanıcısı, içerik oluşturucu ve işletmeyle anket yaptı. Üzerinde çalışması için büyük bir veri havuzu sağlarken Youtube platformunun önemini de vurguladı.

TikTok, şu anki en popüler video platformu iken ve Meta, video araçlarıyla çeşitli başarılar elde ederken YouTube, içerik oluşturucular için daha fazla kazanç potansiyeli sunuyor. Bu durum YouTube’un en büyük rekabet avantajlarından biri olmaya devam ediyor. Tiktok yıldızlarının YouTube ile devam etmesi gibi örnekler ise diğer platformların tehlikede olabileceğini gösteriyor.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın