//

E-posta Gönderiminde CC vs BCC

E-posta gönderirken kullanılan CC ve BCC bölümleri benzerdir ancak iki farklı amaca hizmet eder. Bu ikisini karıştırmak bazen sorunlara ve utanç verici karışıklıklara yol açabilir. Bu makalede bu iki e-posta gönderme yöntemi hakkında bilmeniz gereken her şeyi kısaca açıklıyoruz ve hangisinin ne zaman kullanılması daha iyidir gösteriyoruz.

Her e-posta programındaki yeni e-posta bölümünde alıcının adını veya e-posta adresini girdiğiniz bir Kime (veya Alıcılar) bölümü bulunur. Buna ek olarak birçok e-postanın gönderi bölümünde bir CC satırı olur ve bazılarında ayrıca bir BCC satırı olur. Bu iki bölüm Cc ve Bcc veya cc ve bcc şeklinde de ayrılmış olabilir. Bunları bulmak bazen fazladan birkaç adım gerektirse de her e-posta sağlayıcısında CC ve BCC bölümleri mevcuttur.

Bu bölümleri bulduktan sonra buralara her birini virgülle ayırarak istediğiniz kadar e-posta adresi yazabilirsiniz. Örneğin Gmail’de 100’e kadar CC alıcısı eklenebilir. Giden e-postanız, Kime alanındaki herkesle birlikte CC ve BCC alanlarında listelenen her alıcıya gönderilir.

CC

“Karbon kopya” (İngilizcede carbon copy) anlamına gelir.

Kime ve CC satırlarındaki tüm alıcılar birbirini görebilir.

Kopyası çıkarılmak istenen çoğu günlük e-posta için en iyi seçim.

BCC

“Kör karbon kopya” (İngilizcede blind carbon copy) anlamına gelir.

Alıcıları gizlidir ve diğer alıcılar BCC alıcılarını göremez.

E-posta adreslerini veya belirli alıcıları gizlemek için kullanışlı.

CC ve BCC kısaltmalarının kullanılmaya başlanması elektronik postadan önce gelir. Ofisler arası ticari iletişim için daktiloyla mektup yazılan zamanlarda bir mektup kopyasıyla birlikte yazılmak istendiğinde özgün mektup ve kopyasının arasına bir parça karbon kağıdı yerleştirilirdi. Mektubun üst kısmına da kopyanın kime gönderildiğini belirtmek için sıklıkla “cc: Ali Gümüş” yazılırdı. Kolaylık olması için karbon kağıdıyla çıkarılan bu kopyaya zaman içinde karbon kopya adı verildi.

Gmail’de CC ve BCC satırları

BCC veya kör karbon kopya CC gibidir. BCC alıcısı mesajın bir kopyasını alır ancak iletinin asıl alıcısı, BCC alıcısının bir kopya aldığını görmez.

E-posta Gönderirken CC ve BCC Kullanımı

CC

İkincil veya yalnızca bilgi amaçlı alıcılar CC satırına gider.

Alıcıların birbirlerinin e-posta adreslerini görmeleriyle ilgili herhangi bir gizlilik endişesi olmadığında kullanılır.

Tüm CC alıcıları tüm e-postalara verilen yanıtları görür.

BCC

E-posta adresleri gizlenmek istenen tüm alıcılar BCC satırına konur.

Bir e-posta hakkında üçüncü bir tarafı (yönetici gibi) gizlice bilgilendirmek için kullanılabilir.

BCC alıcıları yalnızca ilk e-postayı alır ve sonraki yanıtlardan “düşürülür”.

BCC alıcısının adresi, yanıt verdiği takdirde herkese görünür.

Genel bir kural olarak çoğu günlük e-posta Kime: ve CC: satırlarında olacak şekilde gönderilmelidir. En alakalı alıcılar veya e-postayla ilgili işlem yapması gereken alıcılar Kime satırına gitmeli, yalnızca bilgi amaçlı e-posta gönderilen alıcılar ise CC satırına gitmeli. Aynı anda çok sayıda kişiye bir duyuru (hatırlatma gibi) gönderilmesi gibi durumlarda herkesi CC hattına yerleştirebilirsiniz.

BCC satırı, alıcıların gizliliğini korumanız gereken durumlar için idealdir. Örneğin, birbirini tanımayan çok sayıda kişiye e-posta gönderiyorsanız hepsini BCC satırına yerleştirebilirsiniz. Üçüncü bir tarafın (yönetici gibi) e-postanızı gizlice görmesine izin vermek için de BCC’yi kullanabilirsiniz. Kime ve CC alıcıları, BCC alıcısının farkında olmayacaktır.

Ancak BCC satırını bu şekilde kullanmanın bir tehlikesi var çünkü BCC bölümü şu şekilde işler:

  • İlk e-posta gönderildikten sonra BCC alıcıları sadece ilk postayı alır ve sonraki tüm yanıtlardan düşer.
  • Bir BCC alıcısı aldığı e-postaya Tümünü Yanıtla seçeneğiyle yanıt verirse e-postadaki her alıcı bu kişinin ileti dizisine dahil olduğunu görür. Bir yöneticiyi BCC’ye eklerseniz ve alıcıların geri kalanı bu kişinin e-posta ileti dizisinde olduğunu görürse size güvenleri sarsılabilir. BCC’ye gizlilik amaçlı e-posta eklemenin bazen e-posta görgüsüzlüğü olarak kabul edildiğini unutmayın.

İsa Arslan

Kendini belirli bir konuyla ya da görüşle sınırlandırmadan yeni şeyler öğrenmeyi seviyor. Ama dünyadaki vaktimiz kısıtlı olduğundan dikkatini mümkün olduğunca "asıl önemli olan şeyler" üzerine odaklamaya çalışıyor. Dijitaliyidir için İsa'nın sloganı: dijital, gerçek inanç ve kanaatlerimizi ifade ettiğimiz sürece iyidir.
Mail: isa@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın