/

FIFA 23, İlk Kez Kadın Futbol Takımlarına Yer Verecek

Electronic Arts, FIFA 23’ye kadın futbol takımlarını da ekleyeceğini duyurdu. Bu hamle seri için bir ilki teşkil ediyor. Oyunun lansmanına yalnızca iki lig dahil edilecek: FA Women’s Super League ve French Division 1 Féminine. Ancak EA, gelecekte kadroyu genişletmeyi planladığını söyledi.

EA salı günü yaptığı açıklamada, oyunun kapağında ilk kez hem erkek hem de kadın oyuncunun yer alacağını ve bu oyuncuların Chelsea’den Sam Kerr PSG’den Kylian Mbappé olacağını söyledi. Ayrıca FIFA 23, hem erkekler World Cup Qatar 2022 hem de Women’s World Cup Australia and New Zealand 2023’ye ev sahipliği yapacak.

EA, kadın futbolunu ilk olarak 2015 yılında 325 milyon satan FIFA 16 serisine ekledi. Ancak bu oyunda sadece birkaç uluslararası taraf vardı. Geçen yılki FIFA 22 ise sadece 17 uluslararası kadroya kadar satın aldı ve ayrıca kullanıcılara oyunun Pro Clubs modu için ilk kez bir kadın oyuncu oluşturmasına izin verdi. Fakat bu hamle, FIFA 22’nun kadın oyununa ilişkin sınırlı hükümler içermesi sebebiyle yalnızca bir tanıtım çabası olduğu yönünde eleştiriler almıştı.

Mevcut Euro 2022 turnuvasında desteklenen kadın oyununun artan popülaritesi ile bu zorunluluk da artmakta. FIFA 23 yapımcısı Matt Lafreniere, “Adil bir deneyim oluşturmaya kararlıyız ve kadın futbolunun büyümesine yardımcı olmayı amaçlıyoruz.” dedi. Şirket, daha sonra yeni liglerin eklenmesi de dahil olmak üzere önümüzdeki aylarda oyunda yer alacak kadın futbolu hakkında daha fazla bilgi vereceğini söyledi. Ayrıca EA, otantik animasyon sağlamak için kadın oyuncuların hareketlerinin yakalandığını ve bu verilere makine öğrenimi uygulayan yeni Hypermotion 2 teknolojisinden yararlanacağını doğruladı.

Electronic Arts, kadın sporunun artan etkisinin farkında olan tek yayıncı değil. Bu ayın başlarında 2K Games, NBA 2K sim serisinin kadın oyununa odaklanan yeni bölümü NBA 2K23 WNBA Edition’ı duyururken Sports Interactive en çok satan Football Manager serisine kadın liglerini dahil etme sürecinde.

FIFA 23, EA tarafından geliştirilen 30 yıllık FIFA serisinin son oyunu olacak. Mayıs ayında, maliyetler ve münhasırlık konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle yayıncının lisansını kaybedeceği ortaya çıktı. FIFA şimdi video oyunu lisansını bir dizi farklı oyun yapımcısını kapsayacak şekilde genişletecek. Bu arada Electronic Arts, 2023’ten itibaren yeni bir marka olan EA Sports FC’ye geçeceğini duyurdu.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın