/

Tesla, Bitcoin’inin Yüzde 75’ini Sattı

Yatırımcılara gönderilen mektupta Tesla yöneticileri, şirketin Bitcoin varlıklarının yüzde 75’ini sattığını ve bilançosuna 936 milyon dolar nakit eklediğini açıkladı. Şirketin satışları, Musk’ın sosyal medya gönderilerinde ve Tesla’nın CEO’su pozisyonunda kişisel olarak desteklediği hem Bitcoin hem de Dogecoin dahil olmak üzere kripto para birimlerinin fiyatlarındaki keskin bir düşüşün ardından geldi.

Geçen yıl Tesla, Bitcoin’e 1,5 milyar dolarlık bir yatırım yapmış ve Bitcoin’i ödeme olarak kabul edeceğini açıklamıştı. Tesla, mart ayının sonlarında Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Ancak ardından sadece 49 gün sonra mayıs ayında aniden kararını tersine çevirdi.

Son raporda Tesla, kalan dijital varlıklarının değerinin 218 milyon dolar olduğunu ve önceki çeyrekte bunun yaklaşık 1,2 milyar dolar olduğunu bildirdi. Geçen temmuz, Tesla CEO’su Elon Musk, “Pompalayabilirim ama çöpe atmam… Kesinlikle fiyat yükseltmeye, satmaya ya da bunun gibi bir şeye inanmıyorum. Bitcoin’in başarılı olduğunu görmek istiyorum.” demişti.

“Hiçbir Dogecoin’imizi satmadık”

Bir yatırımcı görüşmesi sırasında Musk, kripto satışına değindi ve Bitcoin hakkında bir karar olarak alınmaması gerektiğini söyledi. Bunun yerine, Tesla’nın Bitcoin’ini sattığını çünkü Çin’deki COVID kapatmaları nedeniyle şirketin genel nakit sıkıntısı olabileceğinden endişe duyduğunu söyledi. Musk, daha sonra kripto para birimini yan gösteriye bir yan gösteri olarak adlandırmaya devam ederek “Dogecoin’imizin hiçbirini satmadık.” dedi.

Tesla Q2 2022 Mali Sonuçları ve Soru-Cevap Web Yayını

Her gün yeni rakiplerin duyurulduğu elektrikli otomobiller ve güneş ürünleri üretme işine gelince şirket bu çeyrekte 2,26 milyar dolar kâr elde ettiğini ve 3,3 milyar dolarlık kâr elde ettiği geçen çeyreğe göre yaklaşık yüzde 31’lik bir düşüş olduğunu bildiriyor. Kâr, şirketin 18,7 milyar dolar getirdiğini bildirdiği ilk çeyreğe göre 16,9 milyar dolar gelir elde edildi.

Kârlılık açısından şirket, 11,9 milyar dolar gelir üzerinden 1,1 milyar dolar elde ettiği 2021’in ikinci çeyreğinde olduğundan daha iyi durumda. Şirket bunu, daha düşük stok bazlı tazminat gideri, geçen yıla göre daha fazla araç teslimatı ve iyileştirilmiş ortalama satış fiyatı gibi çeşitli faktörlere bağlıyor. Bu, Tesla’nın tüm arabalarının fiyatlarını yüzde 10’a kadar artırmasından bu yana ilk tam çeyrek ve haziran ayında belirli modellerde fiyatları tekrar artırdı. Fiyat artışlarına rağmen şirket her çeyrekte otomobil başına daha fazla kazanma eğiliminden koptu. 1. çeyrekte brüt otomotiv kâr marjı yüzde 32,9 oldu. Bu çeyrekte ise yüzde 27,9 oldu.

Tesla bu ayın başlarında teslimatlarının yavaşladığını ve ilk çeyreğe kıyasla yaklaşık yüzde 18 düştüğünü duyurdu. Ayrıca bu çeyrekte geçen yıla göre yaklaşık yüzde 15 daha az otomobil üretti. Tesla, kazanç raporunda, çeyreğin çoğunda Şanghay’da sınırlı üretim ve kesintilerle karşı karşıya kaldığını ancak Berlin ve Teksas’taki yeni tesislerinde üretimi artırmaya devam ettiğini söyledi.

Otomobil üreticisinin bildirdiği diğer zorluklar, hammaddeden lojistiğe kadar her şeyde artan fiyatlar, Şanghay’daki kapanmalar nedeniyle otomobil başına daha yüksek sabit maliyetler ve elbette yukarıda belirtilen Bitcoin değer düşüklüğü.

Geçen çeyreğe kıyasla şirketin diğer otomobil üreticilerine yasal kredi satışından elde ettiği gelir neredeyse yüzde 50 düştü. İlk çeyrekte kredilerden 679 milyon dolar kazandı ve ikinci çeyrekte sadece 344 milyon dolar kazandı. Krediler, ABD ve AB’deki düzenleyici standartları karşılamaya yetecek kadar temiz araç üretmeyen diğer şirketlere yardımcı oluyor.

Tesla’da çalkantılı bir çeyrek oldu. Nisan sonlarında CEO Elon Musk, Twitter’ın ödemesine yardımcı olmak için şirkette milyarlarca dolar değerinde hisse sattı (büyük bir karışıklık olan ve Musk düzenlemeyi iptal etmeye çalıştıktan sonra şimdi Delaware’deki Chancery Mahkemesi’ne giden bir anlaşma). Musk ayrıca şirketteki işe alımların dondurulduğunu ve işten çıkarılmaları duyururken ekonomi hakkında süper kötü bir hislere sahip olduğunu söylemişti. Bu işten çıkarmalar otopilot ekibini etkiledi ve Tesla, 500 Gigafactory işçisinin gitmesine izin verdiği iddia edildikten sonra iş yasasını ihlal etmekle suçlandı. Şirket ayrıca bu ayın başlarında yapay zeka başkanını da kaybetti. Yine de hepsi kötü haber değildi. Tesla’nın, nitelikli paylaşımlı araç sürücülerinin EV’leri yolcuları feribotla gezdirmek için kiralayabileceği Uber ve Hertz ile ortaklığı, haziran ayında Uber’den gelen bir rapora dayanarak iyi gidiyor gibi görünüyor. Ayrıca 2022, Tesla olmayan EV’lerin, Beyaz Saray tarafından yayımlanan bir bilgi notuna dayanarak ABD’deki Supercharger ağına erişeceği yıl olacak gibi görünüyor.

Sinem Sarıgül

Yaşam dinamik bir süreçtir. O da bu dinamizmin bir parçası olarak hayatın akışına yön veren değişim ve dönüşüm süreçlerini benimseyen, yeniliklere açık ve daima ilerlemeyi hedef alarak hareket eden biri olmasıyla birlikte bu süreçleri her adımda sizlerle paylaşmak üzere burada. Dijitaliyidir için Sinem'in sloganı "Dijital, dünya değişimlere hazırsa iyidir" oldu.

Bir yanıt yazın