/

Google’ın Yeni Chrome Logosu Çok Daha Farklı Görünebilirdi

Google, 2014’ten bu yana ilk kez Chrome logosunu bu yılın başlarında değiştirdi. Yeni Chrome logosu, azaltılmış gölgeler, biraz farklı oranlar ve daha parlak renkler sayesinde öncekinden bazı küçük farklılıklara sahip. Google, işin ucunda uygun görmediği çok daha radikal tasarımlar da denemiş.

Daha çarpıcı tekliflerden bazıları, Chrome logosu için tamamen farklı şekiller veya renkleri beyaz kenarlıklarla ayırmayı içeriyordu. Google görsel tasarım ekibinden Thomas Messenger “Keşif aşamasında her türlü fikri denedik; köşeleri yumuşatmak, farklı geometriler ve renkleri beyazla ayırıp ayırmamak. Ayrıca son 12 yıldır kullandığımız genel şeklin dışına çıkan seçenekleri de denedik.” dedi.

macOS’taki Chrome simgesi daha 3D bir görünüme sahip. l Görsel: Google

Fikirlerden biri Chrome logosunu Mozilla’nın Firefox tarayıcısına yakın, yanık turuncu renkte tasarlamaktı. Ancak sonuç olarak Google, şansını Chrome’un halihazırda tanınmış renkleri ve geometrisinden yana kullandı. Messenger, “Dört Google renginin ve dairesel kompozisyonun ne kadar iyi tanındığını biliyorduk, bu yüzden bundan fazla sapmamaya karar verdik.” diyor.

Google, farklı bağlamlarda çeşitli renk, gradyan ve orantı değişikliklerini test etti ve sonunda işletim sistemine özel özelleştirmeler oluşturdu. Windows 10 ve Windows 11’de, Chrome simgesinde daha fazla gradyan bulunurken Chrome OS üzerindeki simge gradyandan yoksun ancak daha parlak renklere sahip.

2014’teki Chrome simgesinin geri dönüp dönmeyeceğini merak ediyorsanız bu fikir değerlendirmeye hâlâ açık. Google’da kullanıcı deneyimi etkileşim tasarımcısı olan Elvin Hu, “Asla asla dememek gerek. Özel uygulama simgelerini araştırdık ve her platformun bunun için farklı destek seviyelerine sahip olduğunu gördük. Belki bir gün destekleyen platformlarda bir seçenek olarak geri getireceğiz.” şeklinde açıkladı.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın