/

Tamamen Dijital Bir Müze: “Geçmişi Koruyarak Geleceği Şekillendir!”

Dijital arşiv sitesi Arkive, 9.6 milyon dolarlık bir fonla internet tabanlı bir müze inşa ediyor. Müzenin kurulmasının sebeplerinden biri eserler, kalıntılar, camiler ve çok daha fazlasının tarihsel köklerine bağlı kalarak sergilenmesi. “Geçmişi koruyarak geleceği şekillendir.” sloganıyla hareket eden Arkive müzesinin topluluğuna katılmak da mümkün.

Arkive internet sitesine göre kuruluşun amacı kültür oluşturmak, sahiplenmek ve yaratmak isteyen “sıradan” insanlardan bir topluluk oluşturmak. Geleneksel müzelerin sorunlarından biri hangi sanatı veya eseri koruyacağını seçmek ve sergilenecek kadar değerli olduğuna karar vermektir. Arkive’a göre ise toplanan sanat ve eser koleksiyonlarından %90’ınını özel “kutularda” kilitli tutmak ve yalnızca küçük bir bölümünü herkesle paylaşma fikri var.

Arkive CEO’su Mcleod, haber sitesi TechCrunch’a “Arkive, sıradan insanların koleksiyonun küratörlüğünü yaptığı ve bir öğenin sanatsal ve tarihsel alaka düzeyini, kültürdeki yerini belirlediği tamamen yeni bir aşağıdan yukarıya modeldir.” açıklamasında bulundu. Arkive aynı zamanda ilk bilgisayar olan ENIAC’in patentine sahip.

Arkive orijinal ENIAC patenti. | Görsel: Arkive

Topluluğun satın almayı seçtiği ilk ürün, dünyanın ilk programlanabilir, elektronik genel amaçlı bilgisayarı olarak yaygın olarak tanınan ENIAC‘ın orijinal patentiydi. Patentin kendisi süresini tamamlasa da tarihi eser olarak önemli bir konumda. Blockchain destekli çalışan bu müze karmaşık NFT’ler ile zengin verilerini saklıyor ve bu karmaşık NFT’ler müzenin bir parçası. Şu anlık fiziksel bir alanda sergi veya müze açılması planlanmıyor. Blockchain kullanmanın potansiyeli ise müze parçalarının geçici olarak ödünç verilebilmesi ve bu parçaların garantilerinin sağlanmasıdır.

Burak Berk Şahin

Dijitale ve özgürlüğe bağlı, üretmeyi sever. Teknolojinin içine doğmuş neslin kültürünü yaşatmaya adamış, ilerde dünya distopya olsa bile teknolojiyi sonuna kadar savunan bir insan. Berk’in dijital iyidir için sloganı “dijital iyidir, dijitali iyileştirmeye çalışmak daha da iyi” oldu

Bir yanıt yazın