/

Prime Video Yıllar Sonra Tasarım Güncellemesi Alıyor

Netflix, Disney Plus ve diğer büyük yayın hizmetleriyle karşılaştırıldığında Prime Video hiçbir zaman zarif bir uygulama olmadı. Prime Video’nun kullanıcı deneyimi rakiplerine göre oldukça sönük kaldı. Bugüne değin Amazon, rakiplerinin yükselişine karşın, Prime Video için uzun yıllardır önemli bir güncelleme ve revizyonda bulunmaya kalkışmamıştı.

Amazon, şu andan itibaren ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca devam edecek şekilde, akıllı TV’ler, Fire TV akış donanımı, Roku, Apple TV, Android TV ve oyun konsolları dahil olmak üzere Android ve bağlı oturma odası cihazları için yeni bir Prime Video deneyimi sunacak. Amazon, bu deneyimin “müşterilerimiz için daha bunaltıcı” olacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Açıkçası çıkan sonuç Netflix’i andırıyor.

Nelerin popüler olduğuna kolayca görebilmeniz için artık ana ekranda bir Top 10 listesi var ve yeni Prime Video, Prime aboneliğinize hangi eğlencelerin dahil olduğu konusunda çok daha net. Bu şovlar ve filmler, açıklamada mavi bir onay işaretiyle belirtilirken kiralama veya satın alma gerektiren içeriklerde altın bir alışveriş çantası simgesi bulunacak. Bu, Amazon’un daha önce yaptığı gibi her TV şovuna veya film resmine bir rozet eklemekten daha temiz bir görünüm sunacak. Ancak neyin ne olduğunu görebilmek için listeleri biraz incelemek gerekecek gibi duruyor.

Yeni Prime Video’nun dağınıklık hissinin azaltılması amaçlanıyor. l Görsel: Amazon

Etrafta gezinirken bantların çoğunun eskisi gibi aynı manzara resmini koruduğunu göreceksiniz. Ancak Prime Video, bir seçimin üzerine geldiğinizde video ön izlemesine genişleyen portre, poster tarzı sanatla “süper bantlar” dediği şeyi de tanıttı.

Amazon Prime aboneliğinize hangi içeriğin dahil olduğunu anlamak daha kolay. l Görsel: Amazon

Prime Video’nun yeniden tasarımı 18 aylık bir projeydi. Bitiş çizgisine yaklaştıkça yeni deneyim, Amazon’un Prime Video ve Prime Studios ürün başkan yardımcısı olan Ben Smith tarafından denetlendi. Smith, 2017’de Hulu’nun radikal yeniden tasarımına liderlik eden yönetici. Geriye dönüp bakıldığında Hulu kullanıcı arayüzünü yeniden icat etmeye çalıştı ve yeni bir yöne hızlı bir şekilde gitti. Müşteriler şikayetlerini dile getirdiler ve şirket bazı değişiklikleri dizginlemek ve tanıdık olana dönmek için aylar harcadı.

Karşılaştırıldığında Prime Video’nun yeniden tasarımı oldukça hesaplı ve planlı duruyor. Netflix, HBO Max ve Disney Plus ile paralelliklerin gösterdiği gibi çok daha az cüretkâr. Amazon, kapsamlı kullanılabilirlik testi ve kullanıcı araştırması yaparak kullanıcılarının genellikle değişiklikleri çok hızlı bir şekilde kabul ettiğini tespit etti.

Canlı TV bölümü, Prime’dan canlı etkinlikleri ve Paramount Plus ve diğer aboneliklerden doğrusal programlamayı sergileyecek. l Görsel: Amazon

Bazı durumlarda amaç, Prime Video’nun yeterince kullanılmayan avantajlarını daha iyi vurgulamaktı. Prime’a özel canlı spor etkinliklerini ve herkes için ücretsiz olan reklam destekli içeriği bir araya getiren bir kılavuz sağlıyor. Bu arayüz webde zaten mevcut ancak Prime Video uygulamasında muhtemelen daha yaygın olarak kullanılacak. Ürün direktörü Helena Cerna, yakın tarihli bir basın ön izlemesi sırasında, “Kullanılabilirlik testinde, ‘Vay canına, Prime Video’nun canlı TV’si olduğunu bile bilmiyordum’ ifadesini defalarca duyduk.” dedi.

Spor, yeni Prime Video’da daha geniş bir yere sahip olacak. l Görsel: Amazon

Öte yandan bazı rahatsızlıklar da devam ediyor gibi görünüyor: Prime Video, TV sezonlarını hâlâ garip şekillerde sunuyor (bölüm 0: fragman, gibi) ve bazen aynı filmin 4K ve HD sürümlerini ayırıyor. Bu kafa karıştırıcı organizasyon seçeneklerinden bazıları, Amazon’un hâlâ bu içeriğin çoğunu satması gerçeğinden kaynaklanmakta. Oysa rakiplerin yalnızca onu yayımlamanıza izin verme konusunda endişelenmesi gerekir.

Prime Channels (abonelikler), yeni deneyimin odaklarından birisi. l Görsel: Amazon

Kullanıma sunmanın bu ilk aşamasından sonra yeni Prime Video tasarımı önümüzdeki aylarda iOS ve webe gelecek. Ancak tüm donanımlar yeniden tasarlanan deneyimi çalıştıramayacak gibi duruyor. Cihazların yeni sürümü almadığı durumlarda, şu anda sahip oldukları sürüme bağlı kalacaklar ve gelecekte de Prime Video’ya erişim sağlamaya devam edecekler.

Önümüzdeki birkaç hafta, Eylül ayında prömiyer yapacak olan The Lord of The Rings: The Rings of Power ve NFL Perşembe Gecesi Futbolu ile yeni Prime deneyimi için iyi bir test olacak. Amazon, müşteri geri bildirimlerine dayalı olarak yeni tasarımı yinelemeye devam etmeyi planlıyor.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın