/

Amazon Sahte Yorumlarla Savaşıyor

Amazon, sahte yorumlara teşvik ettikleri suçlamasıyla 10.000’den fazla Facebook grubunun yöneticilerine dava açtığını duyurdu.

Amazon, insanları ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Japonya’daki mağazalarında satılan ürünler hakkında sahte yorumlar yazmaya teşvik eden 10.000’den fazla Facebook grubunun dünya pazarlarında bir ağ oluşturduğunu belirtiyor. 10.000 Facebook grubu kulağa çok gibi geliyorsa da bu sayı Amazon’un 2020’den beri Facebook’a bildirdiği gruplarının tümü olduğu tahmin ediliyor. Şirket, bu grupların, araba teybi ve kamera tripodları da dahil olmak üzere, hizmetleri aracılığıyla satılan yüzlerce ürün için sahte yorumlar talep ettiğini iddia ediyor.

Amazon, yıllardır ürün puanlarını yapay olarak artıran incelemelerle boğuşuyor. Sahte incelemeleri sitesinden uzak tutmak için otomatik ve insan güdümlü sistemlere büyük miktarda para yatırmaya devam ediyor. Amazon’un, alışveriş sitesini sahte incelemeler de dahil olmak üzere dolandırıcılık ve suistimalden korumak için dünya çapında çalışan 12.000’den fazla çalışanı bulunuyor. Bunun yanı sıra Amazon’un, Facebook, Instagram, TikTok ve Twitter’ı içeren sosyal medya platformlarındaki sahte inceleme planlarını belirlemekle görevli farklı bir çalışma grubu da bulunuyor.

Öte yandan Meta’nın Amazon tarafından bildirilen grupların yaklaşık yarısını kapattığı, diğerlerini ise araştırdığı bildirildi.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın