///

Instagram’da Bir İlk: ‘‘Direkt Mesaj’’ ile Alışveriş İmkanı

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin Instagram’da yeni bir “sohbette ödeme” özelliği başlattığını duyurdu. Bu yeni özellik ile kullanıcılar, Amerika Birleşik Devletleri’nde Instagram’daki küçük işletmelerden ürün satın alabilir ve siparişleri doğrudan mesaj yoluyla takip edebilirler.

Yeni özellik ile kullanıcılar, satın almak istedikleri nitelikli küçük işletmeye doğrudan mesaj göndererek satın alma işlemini başlatabilirler. Aynı sohbet dizisinde daha sonra ödeme yapabilir, siparişlerini takip edebilir ve işletmeye herhangi bir takip sorusu sorabilirler. Şirket, kullanıcıların satın almadan önce Instagram’daki DM’ler aracılığıyla işletmelerle siparişleri hakkında sık sık sohbet ettiğini belirtiyor. Meta, DM yoluyla satın alma işleminin kullanıcılara uygulama içi sohbet desteğine de erişim sağladığını söylüyor.

Zuckerberg, “Artık küçük işletmelerden ürün satın alabilir ve siparişinizi ABD’deki Instagram sohbetinde takip edebilirsiniz. Meta Pay ile birkaç dokunuşta ödemenizi gerçekleştirin.” duyurusunda bulundu.

Meta tarafından paylaşılan bir ekran görüntüsü, bir alıcı satın almaya karar verdiğinde satıcının ödeme talebi oluşturabileceğini gösteriyor. Bir kullanıcı “Öde” düğmesini seçtiğinde ödeme bilgilerini ve teslimat adresini eklemeleri ve gözden geçirmeleri istenecek. Ekran görüntüsü, ödemenizin PayPal tarafından işleneceğini belirtiyor.

Meta, ABD’de şu anda ‘’Mağazalar’’ı kullanmayan küçük işletmelerin artık başka bir uygulamaya geçmek zorunda kalmadan ürünlerini sergileyebilecek, müşteri ayrıntılarıyla sipariş oluşturabilecek ve ödemeleri kabul edebileceklerini ifade ediyor. Bir işletme dijital bir vitrin oluşturduğunda Instagram ve Facebook’ta Mağazalar’ı kullanabilir.

Paypal’ın Türkiye’de bulunmamasını da göz önüne alarak Meta’nın bu özelliği Türkiye’ye ne zaman geleceği ve nasıl olacağı merak konusu.

Nazlican Vatansever

Dijitalin sonsuz denizinde yerini ve yönünü arayan; kaybolmaya, kendini bulmaya yakın eczacı adayı. Alanların, sınırların varlığına inanmaması, her daldan farklı meyveler aşırıp tatlarını deneyimlemesi için yeterli. Nazlıcan'ın Dijitaliyidir için sloganı " Dijital, sen iyiysen iyidir."

Bir cevap yazın