Amazon, Küçük Elektroniklerinizi Geri Dönüştürsün

Yıllardır kullanmadığınız bir telefonunuz ya da kırık bir tabletiniz mi var? Amazon, sizin geri dönüşüme göndermeniz için kargo etiketini ödeyecek.

Görünen o ki bu geri dönüşüm programı bir süredir popüler. Program, küçük elektroniklerinizi herhangi bir UPS noktasından -sadece paketlemeniz gerekiyor- ücretsiz kargolayabilirsiniz. Daha sonra Amazon aldığı cihazı lisanslı geri dönüşüm tesisine transfer ediyor ve işlem sırasında “kişisel izler ve bilgileri” yok ettiğini söylüyor. Yine de eğer cihazınız çalışıyorsa göndermeden önce fabrika ayarlarına resetlemeyi tavsiye ediyor.

Amazon sözcüsü Saige Kolpack’a göre şirketin geri dönüşüm programı yeni değil. Aslında yıllardır mevcut. Kullanıcılar daha kolay bulabilsin diye nisan ayında yeni bir sayfa çıkarılmış.

Amazon Türkiye’den konu hakkında bir açıklama olmamasına rağmen Amazon US sayfasında dünyanın neresinde olursanız olun UPS kargonun herhangi bir noktasından bize ürün yollayabilirsiniz şeklinde bir açıklama mevcut.

Küçük elektronik olarak e-okuyucu, klavye, fare, oyun konsolları, akıllı ev aletleri gibi cihazlar listelenmiş. Küçük bir kutuya veya zarfa sığabilenleri genel olarak kabul ediliyor ancak şişmiş veya sızdıran bataryalılar reddediliyor.

Arda Yardımsever

Kürselleşmiş dünyanın içine doğan bir Z kuşağı. Dil bilime olan ilgisi sayesinde dünya vatandaşlığı pasaportunu doğuştan alan biri.

Arda’nın dijitaliyidir için sloganı “dijital eğer siz dünyaya açıksanız iyidir” oldu…

Mail: arda@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın