/

Google, İşe Alımları Yavaşlatma Kararı Aldı

Google, kaynakları daha verimli kullanmak için işe alımları yavaşlattı. Şirket, bundan sonra uzun vadeli kritik pozisyonlara öncelik verecek.

Google, Silikon Vadisi’ni özellikle sert bir şekilde vuran bir piyasa gerilemesinin ortasında teknoloji şirketlerinin personel alımını yeniden düşünmesinin son işaretiyle yılın geri kalanında işe alım hızını yavaşlatmayı planlıyor.

Google’ın CEO’su ve ana şirket Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, salı günü dahili bir notta haberi duyurdu ve “belirsiz küresel ekonomik görünüme” dikkat çekti. 

The Wall Street Journal’a göre Pichai bir notta, “İleriye dönük olarak daha fazla aciliyetle daha keskin odaklanmayla ve güneşli günlerde gösterdiğimizden daha fazla açlıkla çalışmamız, daha girişimci olmamız gerekiyor. Bazı durumlarda bu, yatırımların çakıştığı yerlerde konsolidasyon yapmak ve süreçleri kolaylaştırmak anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

Alphabet, bir yönetmelik dosyasına göre mart ayı sonu itibariyle 163.906 çalışana sahip olduğunu ve önceki yıla göre 20.000’den fazla çalışana sahip olduğunu bildirdi.

Google, bir zamanlar yüksek uçan teknoloji sektörünün, pandemi sırasında değişen tüketici davranışları nedeniyle kısa süre önce talepte bir artış yaşadıktan sonra yeni bir gerçeklik kontrolüyle karşı karşıya olduğunun en son göstergesidir. Artan enflasyon seviyeleri, yükselen faiz oranları ve yaklaşan bir durgunluk korkuları, bir dizi teknoloji şirketinin son zamanlarda işe alımları yavaşlattığını veya personel azalttıklarını duyurmasına neden oldu.

Giderek artan sayıda teknoloji şirketi, Netflix ve Coinbase de dahil olmak üzere işten çıkarmalar duyurdu. Ultra hızlı teslimat girişimi olan GoPuff, geçtiğimiz günlerde yatırımcılara küresel işgücünün %10’unu azaltmayı ve düzinelerce ABD deposunu kapatmayı planladığını bildirdi. Microsoft ayrıca bu haftanın başlarında, işe almaya devam etmeyi planlasa da az sayıda işi kestiğini doğruladı.

Uber, Lyft, Snap, Twitter ve Apple gibi diğer şirketler de ileriye dönük maliyetleri düşürme planlarının sinyallerini verdi.

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir yanıt yazın