///

Meta, Silinen Mesajları Geri mi Getiriyor?

Meta, eski bir çalışanı tarafından kullanıcıların silinen Messenger verilerini gizlice saklamak ve polisle paylaşmakla suçlanıyor.

ABD Hava Kuvvetleri’nden ayrıldıktan sonra sosyal medya şirketi için çalışan Brennan Lawson, Facebook’un, kullanıcıların sildiğini düşündükleri Messenger verilerine erişmek için bir araç oluşturduğunu iddia ederek yasal şikâyette bulundu. Lawson, aracın yasallığıyla ilgili endişelerini dile getirdikten sonra kovulduğunu iddia ediyor.

Meta için kıdemli risk ve müdahale eskalasyon uzmanı olarak çalışmış olan Lawson, 2018’in sonlarında Facebook’da katıldığı bir toplantıda, diğer toplantılardan farklı olarak çalışanlara, kullanıcı tarafından silinen verilere erişmek için Facebook’un normal gizlilik protokollerini aşmalarına izin veren bir aracın nasıl kullanılacağına yönelik bilgiler verilmişti. Lawson’ın iddialarına göre bu araç Facebook tarafından kolluk kuvvetlerinin gözüne girmek için kullanılmaktaydı.

Lawson, Meta’nın kullanıcı gizliliği konusundaki taahhütlerine aykırı olduğunu ve AB ile Birleşik Krallık’taki veri koruma düzenlemeleri kapsamında yasa dışı olduğunu bildiği için toplantı sırasında bu konuda konuştuğunu ve sonrasında performans incelemesinde kritik bir puan aldığını belirtti. Daha sonra büyükannesinin saldırıya uğradığını iddia ettiği hesabını kontrol etmek için Facebook’un yönetici araçlarını uygunsuz bir şekilde kullandığı için işini kaybettiğini söyledi.

Meta ise buna karşılık söz konusu iddiaların yersiz olduğunu ve kendilerini sonuna kadar savunacaklarını belirtti.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın