/

Reddit NFT “Koleksiyon Avatarları” Satacak

Diğer sosyal ağ sitelerine kıyasla Reddit, kendini tanıtma veya markalaşma lekesi taşıyan özelliklere yavaş ve sınırlı bir yaklaşım benimseyen bir tutumda ilerliyor. Kullanıcıların kendi gönderileriyle doldurabilecekleri basit profil sayfaları ekleme kararı bile zamanında eleştiriyle karşı karşıya kalmıştı. Reddit’te gezinirken profil resimlerinde sitenin maskotu Snoo’nun varyasyonlarını kullanan posterleri Twitter veya Facebook’a hâkim olan selfielerden daha fazla görürsünüz. Şimdi ise topluluğun, Reddit’in “blockchain destekli Koleksiyon Avatarları” teklifine nasıl yanıt vereceğini göreceğiz. Bunlar Reddit Avatar Builder’dan satın alınabilen, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) olacak.

Alıcıların daha sonra Avatar Builder’da özelleştirebileceği bu sınırlı sayıdaki avatarlar, Reddit ile ortaklık yapmış bağımsız sanatçılar tarafından yapılacak. Koleksiyon Avatarları, yorum bölümlerinde “parıltı benzeri bir etkiye” sahip olacak ve Twitter’ın NFT avatarlarını tanımlamak için kullandığı altıgenlere benzer bir görselle güzellik katacak. NFT’ler her tasarımın birden fazla avatarıyla benzersiz bir şekilde numaralandırılmış olacak.

Reddit’in yeni Koleksiyon Avatarları NFT’lerinin örnek görüntüleri l Görsel: Reddit

Koleksiyon avatarlar, Reddit’in şu anda topluluk puanlarını depoladığı Reddit’teki blok zincirle çalışan bir cüzdan olan Vault’ta saklanacak ve yönetilecek. OpenSea veya SuperRare gibi ikincil pazarlarda işlem görebilecekler ancak en azından piyasaya sürüldüğünde doğrudan Reddit üzerinden satılamayacaklar.

NFT’ler, DRM fikrine ek olarak Bill Gates tarafından açıklanan Daha Büyük Aptal Teorisinin nasıl bir parçası oldukları ve blok zinciri enerjisi kullanımının çevre için ne anlama geldiğine yönelik tepkiler ile birçok toplulukta zaten tartışmalı bir durumda.

Reddit’e göre bu sistemin odak noktası sanatçıları güçlendirme yeteneği olacak. Çünkü bu seri, r/Comics gibi subredditlerde yayın yapan sanatçıların yanı sıra “bağlantılarımızdan çalışmalarını ilk kez Reddit’te sunan” sanatçıları da bünyesinde bulunduracak. Reddit sözcüsü Tim Rathschmidt, NFT pazarlarında bir sorun olan ve Twitter NFT resimlerini piyasaya sürdüğünde endişe yaratan dolandırıcılığı önlemek için küçük bir sanatçı grubuyla ortaklık kurduklarını ve “bütün tasarımların özgünlükleri için kapsamlı, çapraz işlevli bir incelemesini yapmak” gibi katılımları için uygunluk kontrolleri sağlayacak adımlar atılacağını söyledi.

Mali açıdan Rathschmidt, Reddit’in kesintisinin yüzde 5 olduğunu ve bunun da para basma, blok zinciri ücretlerini ve yaratıcı programı desteklemeyi kapsadığını, geri kalanının ise çalışmalarının “sanal duvarların ötesinde yaşaması” için bir yolu olan sanatçılara gittiğini söyledi. Reddit, tıpkı Reddit Coins veya Premium satın alıyormuşsunuz gibi, devlet tarafından verilen para birimi kullanılarak yapılan tüm satın alma işlemleriyle kripto para birimi işlemlerinden uzak duruyor.

Başlangıçta Koleksiyon Avatarları, r/CollectibleAvatars topluluğuna katılan “sınırlı sayıda” Redditor’a sunulacak ve subreddit program hakkında bilgi içeren gönderileri ve sanatçılarla sahne arkası etkileşimleri içerecek.

Alp Eren Gümüş

Teknoloji, uçsuz bucaksız potansiyeliyle her geçen gün hayatımızın daha büyük bir parçası haline gelmekte. Tüm bu gelişmelerin peşinde, bizi biz yapan değerleri kaybetmemeyi dileyen bir hayalperest. Dijitaliyidir için Alp’in sloganı “dijital doğru ellerde iyidir” oldu.

Bir yanıt yazın