Twitter Yetenek Kazanım Ekibinin Yüzde 30’unu İşten Çıkardı

Twitter, şirket çapında işe alımların dondurulduğu iki ay içinde yetenek edinme ekibinin %30’unu bugün işten çıkardı

Twitter’ın yaklaşan 44 milyar dolarlık Elon Musk’ı devralmasının yanı sıra, kendisini istikrarsız bir ekonomik dönemde bulması ve kârının azalması ile son iki ayda 30.000’den fazla çalışanın çıkarıldığı hesaplanmış. Twitter, en kritik rollerin yanı sıra çoğu işe alım ve doldurma işlemini de duraklatıyor.

Snap ve Meta gibi rakipleri de genel giderlerini yönetmek için ölçülü tedbirler alıyor. Geçtiğimiz günlerde, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, çalışanlarına daha az kaynakla daha fazla iş yapmaya hazırlanmaları gerektiğini söylemişti.

Twitter yöneticileri, Parag Agrawal’ın Jack Dorsey’i CEO olarak devralmasından bu yana bazı ciddi değişikliklere de tanık olmuştu. Agrawal, aralık ayında yeni görevini üstlendiğinden bu yana bir dizi başka kilit personel değişikliği yapmıştı. O sırada Twitter, baş tasarım sorumlusu Dantley Davis’i ve mühendislik başkanı Michael Montano’yu kaybetmiş ve yaklaşık bir ay sonra da, iki lideri daha, bilgi güvenliği şefi Rinki Sethi ve güvenlik şefi Peiter Zatko’yu kaybetmişti. Musk’ın satın alımı gerçekleşirse Agrawal’ın kendisinin de CEO rolünü kaybetmesi muhtemel.

Twitter çalışanlarıyla yakın zamanda yaptığı bir görüşmede Musk, şirkette hangi unvana sahip olacağıyla ilgilenmediğini ancak marka ve üretilenlerle yoğun bir şekilde ilgilenmek istediğini belirtmişti. Bu toplantıda Twitter çalışanları, olası işten çıkarmalarla ilgili endişelerini dile getirmişti. Musk’ın Twitter’ın iş gücü üzerinde ne gibi bir etkisi olacağı henüz belli değil.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir yanıt yazın