//

Podcast Kitlenizi Hızlı Büyütmek için 7 Adım

Podcast izleyici kitlesini ilk kez büyütürken akla gelebilecek her pazarlama tekniğini bir kerede uygulamak cazip gelebilir ancak seçici ve stratejik bir yaklaşımda çok daha büyük bir potansiyel var.

İlk gerçek podcast’in ne zaman oluşturulduğuna dair tartışmalar kaynamaya devam ediyor. Birçoğu Carl Malamud tarafından yaratılan ve 1993’te piyasaya sürülen Internet Talk Radio’yu ilk olarak gösteriyor. Ancak format kesinlikle yirmi yıldan daha eski ve kuşkusuz son yıllarda özellikle popüler oldu. Görünüşe göre herkes sesli medya oluşturmak için yarışıyor. Gartner tarafından toplanan bilgilere göre 2020’de 155 milyondan fazla Amerikalı sürekli olarak podcast dinledi.

Bu programlardan bazıları tutkularının peşinden koşan kişilerden gelirken diğerleri şirketlerin hedeflenen pazarlama içeriği oluşturabilmesi için var. Ancak hepsi aynı zorlukla karşı karşıya: izleyici kitlesini büyütmek. Bu halihazırda muazzam ve artan ilgiye rağmen yaratıcıların ve yapımcıların karşılaştığı en büyük engellerden biri. Podcasting iş birliği platformu CoHost, bu yıl podcast yapanların karşılaştığı zorluklarını gösteren verileri yayımladı. Bunlardan bazıları:

• İstikrarlı, düzenli büyüme elde etmek (%85).

• İçeriğini dinlemek isteyenler tarafından keşfedilmek (%83).

• Programların nasıl büyüdüğünü (veya büyümediğini) anlamak (%58).

İster hobi olarak podcast yapıyor olun, ister hayatınızı devam ettirdiğiniz işiniz bu olsun, podcast programınızı daha iyiye taşımak istiyorsanız hitap ettiğiniz topluluğu daha iyi anlamak önemli. O halde, hiç kuşkusuz, sağlam bir büyüme stratejisi oluşturmak varoluşsal bir meseledir.

İşte bunu yapmanın birkaç yolu:

Bir Fragman Oluşturun

Şovunuz için bir fragmanınız yoksa (genellikle neden var olduğunuzun kısa ve tatlı bir özeti), bir tane yapın. Çok etkili konuşmanıza veya normal podcasting formatınıza bağlı kalmanıza gerek yok, sadece potansiyel dinleyicilerle doğrudan konuşmak için birkaç dakikanızı ayırın. Şovu neden oluşturduğunuzu, neler bekleyebileceklerini ve neden abone olmaları gerektiğini anlatın.

SEO üzerinde çalışın

SEO (Arama motoru optimizasyonu) sadece metin odaklı içerik için ayrılmamıştır. Podcasting dahil olmak üzere çoklu ortam için de çalışır ve programınızın organik arama sonuçlarını artırmanın birçok yolu vardır, örneğin:

• Podcast için bir web sitesi oluşturma.

• Bölüm başlıklarında ve gösteri açıklamalarında anahtar kelimeler kullanmak.

• Sosyal medyada tanıtım yapmak (bkz. ipucu 4).

• Transkriptler ve gösteri notlarını dahil etmek.

İki Yönlü Konuk Fırsatları Yaratın

Konuk podcasting, başkalarının sizi bulmasına yardımcı olmanın güçlü bir yoludur ve bunun için iki yol vardır. Birincisi ve en iyisi konuk bulmaktır, cezbetmeye çalıştığınız türden insanlar tarafından itibarı olan ve saygı duyulan kişileri konuk etmek iyi bir yoldur. İkinci seçenek, diğer şovlara kendiniz gitmek. Bu şekilde konuk oyuncu olmak sizi ön plana çıkarır ve size anında bir otorite artışı sağlar.

Sosyal Medyayı Kullanın

Sosyal medyada içerik yayımlayarak, etkileşimde bulunarak ve paylaşarak bir podcastin farkındalığını katlanarak arttırabilirsiniz. Hedef kitleniz tarafından en çok kullanılan platformları arayarak başlayın. Yaygın örnekler:

• LinkedIn: İş podcast’leri için harika.

• Facebook: Güncel podcast’ler için mükemmel.

• Twitter: Aktif dinleyicileri olan programlar için uygundur.

• YouTube: Ses içeriğini SEO dostu bir platformda çoğaltmanın en iyi yollarından biri.

Sosyal paylaşımlarda bulunurken mülayim tanıtım yapmaktan kaçının. İlgiyi ve çekiciliği artırmak için bireysel şovlardan alıntılar yaparak, ilgili noktalara değinerek ve bir podcast’e bağlanarak işleri karıştırın.

E-posta Listelerini Kullanın

E-posta listeleri sizden bir şey duymayı seçen kişilerle doğrudan bir bağlantı sağlar. Bu şekilde pazarlama, işletmelerin podcast’lerini tanıtmaları için harika bir yoldur. Takipçilerini yeni içerik hakkında bilgilendirmek için kendi listelerini kullanabilir ve onlardan paylaşmalarını ve derecelendirmelerini de isteyebilirler.

Bireysel podcast yayıncıları da e-posta pazarlamasından yararlanabilir. Kendi listeleri yoksa benzer bir demografiye hitap eden diğerlerinin listelerinden yararlanabilirler.

Reklam Verin

Promosyon için birçok ücretli seçenek vardır. Örneğin, bir sosyal medya gönderisini öne çıkarabilir ve potansiyel dinleyicilere hedefleyebilirsiniz. Google aramaları için benzer PPC yatırımları yapabilirsiniz. Ayrıca, içeriklerine reklam yerleştirmek için diğer şovlara doğrudan ödeme yapabilirsiniz.

Yaratıcı Olun

Son olarak kutunun dışında düşünmeye istekli olun. Yukarıda listelenen fikirler sonsuz derecede esnektir. Kendinizi içinde bulduğunuz her duruma uyarlanabilir. Ayrıca bunların ötesini düşünmekte özgürsünüz. Gösterinizi tanıtmanın diğer benzersiz yollarını bulmak için bunları bir sıçrama tahtası olarak kullanmakta özgürsünüz. Risk almaktan korkmayın.

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir yanıt yazın