//

TikTok’tan Mağaza Hamlesi

Facebook, TikTok ile rekabet için yeni bir tasarım hazırlığındayken TikTok yeni bir mağaza sekmesi üzerinde çalışıyor. “Sizin İçin” ve “Takip” sekmesinin yanında yer alan TikTok’un mağaza sekmesi altında giyim, elektronik ürünleri ve yiyecek dahil olmak üzere birbirinden farklı kategoriler yer alıyor.

Şirket, Mağaza sekmesinin şu anda Endonezya’da test edildiğini doğruladı. Mağaza sekmesi, tüccarların ve içerik oluşturucuların ürünleri doğrudan TikTok’ta sergilemelerini ve satmalarını sağlayan bir alışveriş özelliği olan TikTok Shop’ta satılan ürünler için bir merkez görevi görüyor. TikTok Shop şu anda Endonezya, Vietnam, Singapur ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere belirli pazarlarda mevcut.

Ürün araştırma şirketi Watchful.ai tarafından paylaşılan görseller, TikTok’un yavaş yavaş Instagram mağazası benzeri bir yapıyla karşımıza çıkacağını göstteriyor. Şirket, yaptığı açıklamada TikTok’taki markaların, hedef kitleleri ile özgün bir şekilde etkileşime geçtiğini dile getirdi. Mağaza özelliğini, yeni ticaret fırsatları olarak tanımlayan TikTok, bu sayede topluluğun sevdiği şeyleri keşfetmesi ve onlarla etkileşime girmelerine yardımcı olduğunu belirtiyor.

Mağaza sekmesi sağ üstte bir sepet simgesi ve sağ altta siparişler, mesajlar, kuponlar, adres ve ödeme içeren bir menü içeriyor. Siparişler sayfası, kullanıcıların siparişlerini, gönderilerini ve iadelerini takip etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış. Kuponlar sayfası, geçersiz kuponlar için bir sekme ile birlikte, kullanılmış ve kullanılmamış kuponları gösteriyor.

Ayrıca ödeme sayfası, fatura bilgilerinizi yönetmenize ve bir kredi veya banka kartı eklemenize olanak tanıyor. Mesajlar sekmesinin ne için olduğu henüz belli değil ancak kullanıcıların satıcılara ürün bilgileri hakkında mesaj göndermesine izin verebilir.

TikTok sözcüsü yaptığı açıklamada, “Her zaman topluluğumuzun deneyimini geliştirmenin ve yaratıcılığa ilham veren, neşe getiren aynı zamanda TikTok deneyimini yenileyen yeni özellikleri düzenli olarak test etmenin yollarını arıyoruz. Mağaza Sekmesi şu anda Endonezya’da test ediliyor ve TikTok Mağazasında satılan ürünler için bir merkez görevi görüyor. TikTok’taki markalar, kitlelerle özgün bir şekilde bağlantı kurmak için yaratıcı bir çıkış noktası buldu. Topluluğumuzun sevdikleri şeyleri keşfetmesini ve bunlarla etkileşim kurmasını sağlayan yeni ticaret fırsatlarını denemekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Mağaza sekmesinin diğer pazarlara ne zaman geleceği henüz bilinmiyor. TikTok’un küresel kullanıcılarına sunmadan önce belirli bir kitle için test etmeyi ve sekmeyi mükemmelleştirmeyi planlıyor olabilir.

Gamze Kılıç

Gelişen dünyayı adım adım takip ederek hayatın gerisinde kalmamayı tercih eden, okumayı, izlemeyi, yeni şeyler öğrenmeyi seven ve söz konusu öğrenmelerini sizlerle paylaşmak için hazır olan biri. Dijitaliyidir için Gamze'nin sloganı "Dijital içinde sen de varsan iyidir."oldu.

Bir yanıt yazın