/

Facebook ve Instagram’ın Kürtaj Hapı Gönderileriyle İmtihanı

Meta, Facebook ve Instagram’daki kürtaj haplarıyla ilgili gönderileri, topluluk standartları politikasını ihlal ettiklerini söyleyerek kaldırıyor.

Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade davasını bozma kararının ardından, yasal kürtaj haplarının dağıtımına yardımcı olmayı planlayan bazı Facebook ve Instagram kullanıcıları kendilerini sansürlenmiş buluyor.

Geçtiğimiz günlerde bir Anakart muhabirinin Facebook’dan “Kürtaj hapı postayla gönderilebilir” gönderisinin saniyeler içinde ihlal olarak işaretlendiği ve kullanıcının ihlali “kabul etmesi” veya “katılmaması” istendiği belirtildi.  Daha sonra gerçekleştirdiği “Bana adresini gönderirsen sana kürtaj hapları gönderirim” paylaşımı yine 1 dakika içinde kaldırıldı.

Anakart ve Associated Press, Meta’nın platformlarındaki bu gönderilerin çoğunu derhal kaldırmaya başladığını ve topluluk standartları politikasının ihlal edildiğini öne sürdü. Her iki gönderi de Facebook’un kısıtlı mal ve hizmetlerle ilgili politikaları nedeniyle inceleme altına alındı.

Meta’nın bir sözcüsü, Anakart’ın makalesine yanıt olarak “İlaç satın alma, satma, takas etme, hediye etme, talep etme veya bağışlama girişimlerine izin verilmez.” diye tweet attı ve ardından satın alınabilirlik ve erişilebilirlik ile ilgili gönderilere izin verildiğini ancak keşfedilen bazı yanlış uygulama örneklerinin düzeltildiğini belirtti.

Bu durum Meta’nın, kürtaj ve onunla ilgili konularda iletişim ve içerik politikaların da yaşanan ilk karmaşa değil. Geçtiğimiz mayıs ayında The Verge, şirketin, çalışanlarına bir iç iletişim aracında “kürtajın doğru veya yanlış olduğu, kürtajın mevcudiyeti veya hakları ve konuyla ilgili siyasi, dini ve insani görüşleri hakkında görüş veya tartışmalar” yayınlamasını yasakladığını bildirmişti.

Meta’nın bu tür sansür hamlelerinin, dünyada olan biten hakkında doğru ve mevcut bilgileri kullanıcıya sağlayabildiğine yönelik tereddütler uyandırıyor.

Tuğba Çeri

Teknoloji ile ilk tanışan ‘kayıp neslin’ kendini hala aramaya devam eden bir üyesi olarak özgürlüğün semalarından dijitaliyidir’e adeta paraşütle indi. Bitmeyen sorularına dijital dönüşüm çağında yanıtlar arayan, doğada olmaya, okumaya ve gezmeye doyamayan bir flaunese. Tuğba'nın dijitaliyidir için sloganı "dijital merak iyidir!" oldu.
Mail: tugba@dijitaliyidir.com

Bir cevap yazın